"כספי שחקן חכם, הוא יתאים לסגנון שלנו"

עוזר מאמן, אדאמס, הווריירס בראיון: "לבלאט לא היה מזל"

איתי שלח
איתי שלח  18.08.17 - 21:30
תחילת כתבה

בווידאו: ראיון עם אדם סילבר

אירועי "כדורסל ללא גבולות" של ה-NBA בישראל הביאו עמם לא מעט אנשי מקצוע בעלי המון ניסיון בליגה הטובה בעולם. בין היתר, הגיעו שני עוזרי מאמנים בעלי ותק רב בליגה – רון אדאמס, עוזרו של סטיב קר בגולדן סטייט , ודן ברק, שנמנה על צוות האימון של אינדיאנה ב-20 השנים האחרונות. שני המאמנים המנוסים ראו דבר או שניים בקריירה שלהם, ובנוסף יאמנו בעונה הקרובה את שני הנציגים הישראליים ב-NBA – עומרי כספי בווריירס וטי.ג'יי ליף בפייסרס. ביום שלישי הם העבירו השתלמות מאמנים פתוחה במכון וינגייט, ולפני כן פינו זמן כדי לענות לשאלות.

"אנחנו נהנים מאוד אחד מהשני בקבוצה שלנו"
רון אדאמס יחגוג 70 בנובמבר הקרוב ומאמן כדורסל כבר 48 שנים. ב-NBA הוא נמצא כבר 25 שנים, והיה חלק מצוות האימון של סן אנטוניו, פילדלפיה, מילווקי, שיקגו, אוקלהומה סיטי ובוסטון. הוא הגיע לגולדן סטייט יחד עם סטיב קר ב-2014, והוא חלק בלתי נפרד מהקבוצה הנהדרת של שלוש השנים האחרונות. כעת הוא מקבל לידיו את כוכב נבחרת ישראל, עuמרי כספי.

"אני חושב שסט הכישורים שלו מתאים מאוד לדברים שאנחנו עושים", אמר אדאמס על קפטן נבחרת ישראל. "הוא ישחק אצלנו בעמדות 3-4. שחקן מאוד פעיל בהתקפה, בטח בכל הנוגע לתנועה ללא כדור. אנחנו משחקים עם המון חיתוכים ומסירות ואני חושב שהוא יתאים לזה מאוד. הוא תמיד היה שחקן חכם, זה ישרת אותנו טוב מאוד".

למרות השבחים לפורוורד הישראלי, אדאמס עדיין לא יכול להבטיח כמה דקות הוא יראה על הפרקט: "קשה לי להגיע כרגע אם יהיה לו חלק מרכזי בצוות המסייע שלנו. בהחלט יש לו סיכוי להיות אחד כזה, אבל אנחנו קבוצה מאוד ארוכה. הוא ישתלב, אני עדיין לא יודע להגיד באיזו דרך, אבל אנחנו בהחלט נצליח להפיק ממנו תועלת".

כספי ישחק העונה לצד ארבעת הכוכבים של גולדן סטייט: סטף קריף קווין דוראנט, דריימונד גרין וקליי תומפסון. זה בכלל לא טריוויאלי שארבעה אולסטארים ישחקו בצורה כל כך קבוצתית ונטולת אגו. "הייתי בהרבה קבוצות ב-NBA. כולם חושבים שיש להם שחקנים מיוחדים, אבל בווריירס האנשים באמת ייחודיים. אנחנו מאוד נהנים אחד מהשני בקבוצה שלנו, לשחקנים שלנו יש גישה מעולה. יש אווירה טובה בקבוצה שמתחילה במאמן סטיב קר וממשיכה דרך השחקנים. הם מצליחים להיות קשובים, לשחק בהנאה ולהתמיד. בסופו של דבר זה שילוב של שחקנים עם אופי, משימה אחת ופילוסופיה שאנחנו מנסים ללמד".

אדאמס עבד עם לא מעט מאמנים גדולים ב-NBA כדוגמת ג'רי טרקניאן, ג'ורג' קארל, תום ת'יבודו ובראד סטיבנס. לרשימה הזו אפשר להוסיף כמובן את סטיב קר, האיש שלצדו הוא עובד בשלוש השנים האחרונות. "ישנן כמה סיבות למה סטיב הוא מאמן NBA טוב", אומר אדאמס, "יותר מכל דבר אחר, יש לו פרספקטיבה מיוחדת על המשחק ומנהיגות. הוא מעביר דברים בצורה נהדרת. הוא מנהיג נהדר, לא אומר דברים מיותרים. הוא זכה באליפות שבע פעמים (חמש פעמים כשחקן, פעמיים כמאמן) וזה העניק לו המון ניסיון בטיפול בדברים שנוגעים בקבוצות שרצות לאליפות. כרגע, להיות גולדן סטייט או קליבלנד זה שונה מלהיות קבוצה אחרת בליגה. הלחץ שונה, המצבים שאתה מוצא את עצמך בהם שונים. יש דרך להנהיג ולראות דברים באותן סיטואציות וסטיב עושה את זה בצורה נהדרת".

"כנראה שלמכבי ת"א יש תקציב גדול יותר מקבוצות NBA"
גולדן סטייט ידועה בתור אחד המועדונים המתקדמים ב-NBA בכל הנוגע לתחום הניתוחים האנליטיים והסטטיסטיקות המתקדמות. כשאדאמס נשאל על הנושא, הוא חייך כמי שיש לו מה להגיד. "הניתוחים הללו יכולים לעזור. הרבה אנשים מבינים ככה את הליגה. אישית, אני חושב שאם תבזבז את הזמן שלך בלמידה של הניתוחים הללו, לא יהיה לך זמן לדברים אחרים. אנחנו משתמשים בזה בעיקר בהקשר של ניתוחים של היריבה: חוזקות וחולשות, מה היריב עושה טוב, ניתוח של החמישיות.

בהמון דברים אפשר להיעזר בזה, בחלק אי אפשר. אנחנו מוצאים את האיזון בנושא הזה. בסופו של דבר, כדורסל זה פעולה אנושית, בה אדם אחד מוביל אדם אחר ומקבל החלטות לגבי הסיטואציות שנוצרות. זה לא מדע טילים. אנחנו חיים בעידן בספורט בו כל דבר נבדק רק כדי להגיד שבדקו אותו. זה לא דבר רע, אבל אני עדיין חושב שצריך להמשיך ולהתעסק בעיקר".

בעונה שעברה אף מאמן לא פוטר ב-NBA, עונה אחת בלבד לאחר שדיוויד בלאט פוטר במאזן 11:30. למרות זאת, אדאמס אינו מאמין שמדובר בשיפור במעמד המאמן ולא חושב שיש איזשהו הבדל ממעמד המאמן באירופה, שם מכבי ת"א, לדוגמה, פיטרה שלושה מאמנים בעונה. "אולי למכבי יש תקציב גדול יותר משל קבוצת NBA אז הם יכלו למנות הרבה מאמנים", אמר אדאמס בחיוך, "כל דבר תלוי בנסיבות, לעולם אי אפשר לדעת".

"זה היה מוזר שאף אחד לא פוטר בעונה שעברה. דיוויד נכנס למצב קצת חסר מזל. כשהוא קיבל את קליבלנד, לברון ג'יימס לא היה בקבוצה. ברגע שהוא הגיע הסביבה נהייתה שונה לגמרי. לאמן את לברון זה מיוחד. הוא מביא איתו דברים אחרים לקבוצה. זה מבחן גדול עבור מי שלא אימן מעולם ב-NBA לפני כן. דיוויד עשה עבודה די טובה, אבל דברים קורים. לפעמים אתה יכול לראות מישהו מפוטר ולשאול את עצמך איך זה קרה ומצד שני לא להבין איך קבוצה מסוימת מתקשה ועדיין לא פיטרה את המאמן שלה. אם היינו מצליחים להבין את זה, היינו אנשים בעלי תבונה רבה שיושבים על האולימפוס".

"אסור להזכיר את שמו של פול ג'ורג'"
ברק בן ה-58 נמצא כבר הרבה שנים במערכת של אינדיאנה. הוא עבד 8 שנים כמנתח וידאו וסקאוט בפורטלנד, לפני שעבר לאינדיאנה. בפייסרס הוא עובד כבר כמעט שני עשורים, וגם הוא עבד לצד אנשי כדורסל נהדרים כדוגמת לארי בירד, אייזיאה תומאס, ריק קרלייל ופרנק ווגל. העונה אינדיאנה עברה מיני מהפכה ונכנסה לסוג של בנייה מחדש. אחד מהשחקנים שייקח חלק מהתהליך הוא הפורוורד הישראלי-אמריקני טי.ג'יי ליף, בו בחרו הפייסרס במקום ה-18 בדראפט האחרון. ברק עצמו נשמע נלהב לגבי ההצטרפות של הישראלי, אך יודע שייקח זמן עד שייקח חלק משמעותי בקבוצה.

"ממה שראיתי ממנו עד עכשיו, הוא מאוד מוכשר בהתקפה", אמר ברק על ליף, "הוא יודע איך להניע את הכדור. הוא מביא המון התלהבות בכל יום שהוא מגיע למגרש. אני עדיין לא יודע להגיד אם יהיה לו חלק מרכזי ברוטציה. אנחנו נצטרך למצוא דקות עבורו וזה יהיה קשה. אנחנו צריכים ליצור עבורו תפקיד, הוא יצטרך להמשיך לעבוד קשה בשביל לקבל אותו".

עם כל הכבוד לליף, המהלך המשמעותי ביותר בקיץ שהתרחש בפייסרס הוא עזיבתו של כוכב הקבוצה בשנים האחרונות, פול ג'ורג'. ברק יודע שהמועדון ספג מכה קשה, אבל אופטימי לגבי ההמשך: "פול ג'ורג' הוא האיש שאסור להגיד את שמו (צוחק). אין ספק שזאת אבידה גדולה עבור הקבוצה שלנו, אבל ההנהלה עשתה עבודה טובה כשהחתימה שחקנים צעירים מלאי התלהבות. אני עדיין לא בטוח מי יהיה הגו-טו-גאי שלנו כעת כשג'ורג' עזב, אבל לשמחתנו יש לנו שחקנים כמו מיילס טרנר, ויקטור אולדיפו ודומאנטס סאבוניס. דארן קוליסון יביא המון מנהיגות וקשיחות מעמדת הרכז, משהו שהיה חסר לנו בתקופה האחרונה. אנחנו יודעים שאנחנו צעירים, אבל נהיה תחרותיים".

במסגרת "כדורסל ללא גבולות", משתתפים צעירים מכל העולם. כידוע, יש מספר לא קטן של שחקנים אירופאיים שניסו את מזלם ב-NBA, וחזרו זמן קצר לאחר מכן לאירופה. דוגמא טובה לכך היא שרונאס יאסיקביצ'יוס, ששיחק תחת ברק בשנים 2005-2007. במקרה של שאראס, ברק מאמין שבעיקר היה מדובר בתזמון לא טוב. "אני חושב ששאראס הוא בחור מבריק", אמר ברק על האיש שהוביל את מכבי ת"א לזכייה ביורוליג פעמיים ברציפות, "הוא פשוט הגיע בזמן לא אידיאלי. הקבוצה שלנו הייתה בנפילה, היו לנו כמה ראשים קשים בחדר ההלבשה באותה תקופה. הגיע לו להיות ב-NBA, הוא פשוט הגיע בעיתוי לא נכון. אם הוא היה מגיע לפני כן, כשהיו לנו שחקנים טובים והרבה כישרון, הוא היה יכול לעזור לנו מאוד. יש שחקנים שמחכים יותר מדי עם המעבר. רובם מרגישים צורך לנסות לשחק ב-NBA, הרבה פעמים זה פשוט תלוי בסיטואציה בה הם מגיעים ושל כמה הזדמנויות יהיו להם להיות על המגרש".

מלבד עזיבת שחקנים מרכזיים כמו ג'ורג' וג'ף טיג, גם לארי בירד, שהיה נשיא הקבוצה והדמות המזוהה ביותר עם המועדון בשנים האחרונות, עזב את תפקידו כנשיא הקבוצה וישמש כעת רק כיועץ למועדון. "הוא רק היה צריך להיכנס לחדר וכל תשומת הלב הייתה מופנית כלפיו", אמר ברק על חבר היכל התהילה, "הוא אחד האנשים החכמים ביותר שהכרתי בחיי. הוא אולי יעבוד עלייך ויתנהג כמו איזה כפרי, אבל הוא חד מאוד. אנחנו נחסר מאוד את ההרגשה שלו למשחק, את קבלת ההחלטות שלו ואת הכישרון שלו. הייתי סביבו כמעט 20 שנים ויש לי המון כבוד אליו. הוא אוהב את המשחק, את האהבה והמחויבות שלו למשחק הכדורסל הוא הצליח להנחיל לרוב השחקנים שלנו".

בירד. באינדיאנה מתגעגעים (Getty)
בירד. באינדיאנה מתגעגעים (Getty)
הדפס