מחשבות וערעורים: הטלטלה בליגה מסל הרפאים

משחקנים ששיחקו עבור שתי הקבוצות באותו מפגש, דרך קרב ששוחזר ל-3 שניות בלבד ועד עבירת הרפאים של שאקיל והעצבים של דייויד שטרן. לידיעת יוסטון והארדן: רק שלוש פעמים בעבר התקבל ערעור של מועדון על התוצאה של המשחק. להלן הסיפורים

כפיר שקד
כפיר שקד  06.12.19 - 18:45
תחילת כתבה

הנטס פרצו את הדרך והובילו אותנו לאחד מהמשחקים ההזויים בתולדות הליגה, סן אנטוניו לא התביישה להגיד שהיא קופחה מול הלייקרס האלופים ושאקיל אוניל חווה הרחקת רפאים מול אטלנטה -  בעקבות "סל הרפאים" של יוסטון מול סן אנטוניו, חזרנו למקרים הנדירים בהם הליגה הודתה שהשופטים שגו ונתנה חבל הצלה לקבוצות.

כזכור, הרוקטס, שהפסידו 135:133 לספרס בסיום שתי הארכות לאחר שהובילו כבר בהפרש 22 נקודות ברבע השלישי, הגישו ערעור על התוצאה בטענה שפסילת הדאנק של הארדן, שנכנס לרשת, חזר בחזרה לטבעת ויצא החוצה, הייתה "פירוש לא נכון של החוקה".

המטרה של יוסטון היא שהליגה תפעל לעדכן את התוצאה עם הדאנק שנפסל, מה שהיה נותן להם ניצחון בשתי נקודות בתום הזמן החוקי או לפחות שתאפשר לשתי הקבוצות לשחק את 7:50 הדקות האחרונות (הזמן בו בוצע דאנק הרפאים) כשהרוקטס מובילים ב-15 נקודות הפרש. מכיוון שהליגה לא הרימה את הכפפה, יוסטון הגישה ערעור רשמי על התוצאה.

כדי להבין כמה נדיר ערעור על תוצאה בליגה הטובה בעולם נספר שב-67 שנות קיום הליגה הוגשו רק 35 ערעורים. מה שעוד יותר נדיר הוא ערעור שמתקבל: היו רק שלושה כאלו. ערעור אחד בממוצע ל-22 עונות וקצת (!). אדם סילבר, הקומישינר המכהן והאיש החזק בליגה מסביר את הקושי שבהגשת ערעור ועוד יותר את האופן הכמעט בלתי אפשרי לזכות בערעור בדרך פשוטה מאד: "בהינתן הסטנדרט הגבוה של הוכחות שהקבוצות צריכות לספק כדי שהערעור יוגש מלכתחילה, אני חושב שהקבוצות שלנו מעדיפות לא להגיש ערעור שלא יתקבל ולא לבזבז זמן ומשאבים לשווא".

הליגה, שמעדכנת את חוקיה חדשות לבקרים, הקימה גם את מרכז ההילוכים החוזרים, מערכת ה-VAR של ה-NBA אם תרצו, בדיוק בשביל לנטרל ערעורים ובעיקר טעויות שיפוט. בכל זאת, למרות המערכת המשומנת שמנסה לעשות צדק עם 30 הקבוצות ומאות המיליונים שהליגה חשובה להם, יש דברים, כמו דאנק הרפאים של המזוקן שמשאירים את כולם בהלם. למשל, מייק ד'אנטוני, מאמן הרוקטס שעד שהתעשת, כבר איבד את זכותו לערער על המהלך, למרות שבסוף המשחק טען כי עשה זאת פעמיים במהלך המדובר.

הארדן עולה לדאנק מול סן אנטוניו, הערעור יתקבל? (getty)
הארדן עולה לדאנק מול סן אנטוניו, הערעור יתקבל? (getty)

כדי להבין האם לרוקטס יש קייס מוצק מספיק כדי שהליגה תסכים לעשות משהו שישנה את תוצאת הסיום, נחזור לשלושת המשחקים הנדירים בהם התקבל ערעור של קבוצה בעקבות נסיבות שנויות במחלוקת. בכל אחד מהמשחקים הללו בנפרד היה סיפור ענק ששינה ועיצב את הליגה.

למעשה הקבוצה שהפכה לראשונה להגיש ערעור שהתקבל הייתה ניו ג'רזי נטס שמשחקה מול פילדלפיה סיקסרס בעונת 78/79 נחשב עד היום לאחד המשחקים המטורפים בתולדות ה-NBA. בפעם השנייה הייתה זו סן אנטוניו בעונת 82/83 שערערה וזכתה בעקבות הפסד צמוד ללייקרס והפעם האחרונה, והיחידה בתקופת כהונתו של דייויד שטרן, הייתה לפני 12 עונות אחרי משחק בין מיאמי לאטלנטה, כשבמרכז הסערה היה איך לא, שאקיל אוניל האגדי, סנטר מיאמי דאז.

המשוגע מכולם
המשחק בין ניו ג'רסי נטס לפילדלפיה סיקסרס בעונת 78/79 הוא אחד החריגים בתולדות הליגה ולא רק בגלל הערעור שהתקבל וקבע שהקבוצות יפגשו שוב כדי לשחק שוב מנקודת ה-5:50 דקות ברבע השלישי. ראשית, כדי להבין את הטירוף נחזור לסיבת הערעור. ברבע השלישי, מאמן הנטס קווין לאפרי והפורוורד שלו, ברנרד קינג האגדי, קיבלו עבירות טכניות בפעם השלישית במשחק. מכיוון שאז לפי החוקה המקסימום היה שתי עבירות, הסיקסרס קיבלו שתי זריקות מהקו שלא היו חוקיות וניצחו את המשחק.

הנטס ערערו והופתעו לגלות שלראשונה בתולדות הליגה, קבוצה זכתה בערעור בזכות מה שהוגדר כ"פירוש לא נכון של החוקה", הסעיף המדויק שבו יוסטון משתמשת בערעורה הנוכחי. ארבעה וחצי חודשים חלפו בין המשחק הראשון בין שתי הקבוצות עד למשחק "התיקון" ומה שקרה בתקופה הזאת הוא מה שהופך את כל הסיפור למטורף. טרייד בין שתי הקבוצות שלח את הארווי קאצ'ינגס וראלף סימפסון מפילי לנטס. ניו ג'רזי העבירה בתמורה את אל סקינר ואריק מאני לסיקסרס.

כשהקבוצות נפגשו להשלים את המשחק, נוצרה סיטואציה משונה שלא חזרה על עצמה מאז. ארבעה שחקנים עשו היסטוריה והפכו לראשונים לשחק באותו משחק עבור שתי קבוצות שונות. קאצ'ינגס, שעבר לנטס באותו טרייד מעניין, נזכר בהיסטוריה: "זה היה מעניין מאד. זה היה מעשה לא מציאותי ואנחנו (השחקנים) היינו באמצע. עד היום אני בתחושות מעורבות כשאני חושב על המשחק הזה. לא ידעתי מי אני רוצה שינצח".

קאצ'ינגס, שעבר מפילי לנטס (getty)
קאצ'ינגס, שעבר מפילי לנטס (getty)

קאצ'ינגס קלע 8 נקודות במשחק הגומלין עבור ניו ג'רזי, אחרי אפס נקודות במשחק הראשון לזכות פילי. סימפסון שעבר יחד עם קצ'ינגס עשה בדיוק ההיפך, כשבמפגש השני סיים עם אפס נקודות לזכות הנטס וקלע 8 נקודות עבור הסיקסרס ארבעה וחצי חודשים קודם לכן. למעשה, היחידי שקלע עבור שתי הקבוצות הוא אריק מאני, שאחרי 23 נקודות אי שם בתחילת נובמבר 1978 הוסיף עוד ארבע נקודות, הפעם במדי הסיקסרס באמצע חודש מרץ, 1979.

אגב, הערעור שהתקבל לא היה לחינם. את המפגש הראשון ניצחה פילדלפיה בתוצאה 117:123. ארבעה וחצי חודשים אחרי הנטס שינו את ההיסטוריה וגברו על פילי 110:117.

אל תיכנסו לבקבוק לפני הזמן
בפעם השנייה בהיסטוריה בה התקבל ערעור של קבוצה על תוצאה הייתה בעקבות מפגש ב-30 לנובמבר 1982 בין סן אנטוניו ללייקרס. שלוש שניות לסיום המשחק הובילה סן אנטוניו 113:116 וגארד הלייקרס, נורם ניקסון עמד על קו העונשין. ניקסון קלע את הזריקה הראשונה, וכשהגיע לזרוק בפעם השנייה קרה דבר שערער את המשחק לחלוטין. ניקסון זייף את תנועת הקליעה וגרם לכך שכל השחקנים שעמדו מצדיו נכנסו לצבע.

השופטים החליטו שזאת עבירה משותפת של שתי הקבוצות ופסקו כדור ביניים המרכז המגרש. הלייקרס הצליחו לזכות בכדור וניקסון בעצמו קלע שתי נקודות שלקחו את המשחק לשתי הארכות שבסופן ניצחו הלייקרס 132:137. מרגישים דה ז'ה וו? גם אנחנו. במקרה הנ"ל הספרס הגישו ערעור שהתקבל ובצדק מוחלט. גם הפעם הרוח הגבית הייתה עם הקבוצה שערערה וסן אנטוניו ניצחה במפגש שכונס לשלוש שניות בלבד, בתוצאה 114:117.

ניקסון, שעמד במוקד הסערה והחטיא את זריקת העונשין השנייה במפגש המשוחזר, שיתף את תחושותיו לגבי מה שקרה: "זה היה דבר גדול בזמנו וזה הצחיק אותנו איך שהכל קרה ושנפגשנו לשלוש שניות בלבד", אמר גארד הלייקרס, שהגיעו באותה עונה לגמר ה-NBA רק כדי לחטוף סוויפ של 4:0 מפילדלפיה. "זה היה רגע שאזכור כל חיי, אבל זה היה רק משחק אחד בדרך שלנו למטרות שלנו באותה עונה. רק משחק אחד", הוסיף ניקסון על המשחק ששם אותו באור הזרקורים.

ניקסון, זריקת עונשין היסטורית (getty)
ניקסון, זריקת עונשין היסטורית (getty)

העבירה שלא הייתה:
המקרה השלישי והאחרון עד כה בו התקבל ערעור היה בעקבות משחק בין מיאמי היט לאטלנטה הוקס במהלך עונת 07/08, שקבע ששתי הקבוצות ייפגשו שוב כדי לשחק את 51.9 השניות האחרונות. במצב של 111:112 להוקס בהארכה, ביצע שאקיל אוניל, אז בדמדומי הקריירה שלו, עבירה. השופטים הכריזו כי זאת העבירה השישית של שאק והסנטר האגדי מצא את עצמו מחוץ למשחק.

מה שקרה בפועל היה קומדיה של טעויות. העבירה בתוך ההארכה הייתה למעשה רק החמישית ששאק ביצע באותו משחק. הפאול שאוניל לא ביצע הודבק לו מוקדם יותר באותו משחק. 3:24 דקות לסיום הרבע הרביעי של אותה התמודדות ביצע אודניס האסלם עבירה שמשום מה נרשמה במזכירות ההוקס על שמו של שאק.

ההיט ערערו ודייויד שטרן שהיה הקומישנר של הליגה באותה תקופה הוציא הצהרה רשמית בעקבות מה שקרה באותו משחק באטלנטה ונשמע רותח למדי על הטעות שנעשתה, "בגלל העיוות שנעשה על ידי הצוות של ההוקס מיאמי סבלה מחסרון תחרותי מובהק. אוניל, היה הקלעי השני בטיבו באותו משחק והריבאונדר המוביל של מיאמי ולהוציא אותו ממשחק של נקודה אחת, על לא עוול בכפו, זה נוגד את כל העקרונות הספורטיביים שלנו", סיכם שטרן.

כשהקבוצות נפגשו למשחק נוסף בחודש מרץ של אותה השנה, קיבלו הצופים באטלנטה הקדמה עם 51.9 שניות ששוחקו מחדש כאשר כאמור ההוקס מובילים בנקודה. פרק הזמן הזה הסתיים בתוצאה שאנחנו כל כך לא אוהבים מענף ספורט אחר, 0:0. ההוקס ניצחו את אותה התמודדות ואז עלו והפסידו 91:83 למיאמי שבסיום אותה עונה רשמה שיא פרנצ'ייז שלילי וסיימה במאזן 67:15, הגרוע בליגה. שאקיל אוניל אם שאלתם את עצמכם לא שיחק מכיוון שעבר בטרייד לפיניקס בין שני המשחקים.

אנקדוטה לעכברים מבינינו. המשחק המדובר בין ההיט להוקס היה משחקו האחרון של אלונזו מורנינג, חבר היכל התהילה ואחד מהשחקנים הגדולים בתולדות ההיט שנפצע ברבע השני ולא חזר למשחק פעיל.

שאק מול אטלנטה, קופח והערעור התקבל (getty)
שאק מול אטלנטה, קופח והערעור התקבל (getty)

בין אם הערעור של יוסטון יתקבל או לא, הליגה הטובה בעולם מוכיחה שהיא מעוניינת בצדק ובתוצאות אמיתיות, לראייה כמות ההילוכים החוזרים, מרכז ההילוכים החוזרים שמעסיק מאות מומחים ושופטים לשעבר ואפשרות הצ'לנג' החדשה שנוספה העונה עבור מאמני הליגה.

אנחנו נצטרך לחכות בסבלנות להחלטת הליגה בנושא, ובינתיים, להתענג על הידיעה שיכול להיות שבקרוב נהיה עדים להיסטוריה נוספת. או עוד ערעור שנדחה. ימים יגידו.

הדפס