דורון שפר: "דייויד בלאט הוא 'מענטש'. מקצוען"

כוכב העבר פירגן למאמן הקאבס בפייסבוק: מוכיח שהדרך חשובה מהמטרה

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  13.06.15 - 19:31
בלאט. האייסמן לא שוכח אותו (getty)
בלאט. האייסמן לא שוכח אותו (getty)

ההצלחה של דייויד בלאט בקליבלנד מרגשת אנשים רבים בארץ, וההתרגשות לא פסחה גם על דורון שפר. כוכב העבר, ששיחק תחת בלאט במכבי ת"א, יודע דבר או שניים על הכדורסל האמריקני כבוגר קונטיקט, ובפוסט ארוך בחשבון הפייסבוק שלו, פירגן למאמן הישראלי של הקאבס.

"שנים התבוננתי והתלבטתי בנוגע לשאלה מה יותר חשוב: המטרה/תוצאה או הדרך? במציאות של העולם המערבי, ההישגי והספורט התחרותי לא פעם הדרך נשכחת במרדף אחרי התוצאה. בשלב מסוים האירה לי התשובה שהמטרה האמיתית היא הדרך", כתב שפר.

גארד העבר המשיך: "שחקן יכול לקלוע 30 נקודות, לזכות בתואר השחקן המצטיין של המשחק, לנצח את המשחק ולזכות בגביע. אבל בדרך לשם הוא לא שיתף את חבריו, זילזל בשופטים, התנשא על הקבוצה הירבה והתנהג באנוכיות וגאווה. אז אולי הוא זכה בגביע ובתואר השחקן המצטיין אבל הוא הפסיד במשחק חשוב הרבה יותר, משחק שמתנהל על מגרש החיים... לעומתו יש שחקן שהפסיד במשחק וכמעט ולא קלע ואפילו בקושי שותף אבל עודד מהספסל. כשעלה למגרש התמסר ושיתף את החברים, שיחק בהגינות, כיבד את השופטים ואת הקבוצה היריבה, השתדל כמיטב יכולתו והפסיד בכבוד. אז אולי הוא הפסיד את משחק הכדורסל אבל לעומת זאת הוא ניצח במשחק החיים. הוא התנהג בדרך ארץ והיה "מענטש" (מילה ביידיש שפרושה בן אדם עם מידות טובות)".

עם דייויד בלאט שיתפתי פעולה כשאימן אותי במכבי תל אביב בעונת 2002/03", הסביר שפר, "דייויד איננו רק מקצוען ממדרגה ראשונה. בהרבה מובנים ומקרים הוא מתנהג כמו "מענטש". יש בו מידות טובות של ישרות, הגינות, נחישות, התמדה והוא ניחן ביכולת להפיק מן השחקנים את המיטב למען הקבוצה. במובן הזה דייויד מנצח משחק גדול הרבה יותר מזה שמשוחק על מגרשי הכדורסל. מערכת היחסים הטובה שנוצרה ביני לבין דייויד חרגה מגבולות הגדרותינו כמאמן וכשחקן. שנינו אהבנו לחקור במהות המשחק והחיים. מדי פעם קיימנו שיחות מעניינות ומעמיקות".

"דייויד סיפר לי שבכניסה לאוניברסיטת פרינסטון, אחת היוקרתיות והחשובות בארצות הברית בה למד, מתנוסס שלט שמילותיו הן, Don't let the university interfere you in the scool of life, ובתרגום חופשי: "אל תניח לאוניברסיטה להפריע לך בבית הספר של החיים". משפט זה נחקק בלבי. בפראפרזה משלי הייתי מייעץ, גם לעצמי, לא להרשות למשחק הכדורסל (או לכל משחק אחר מעולם הבידור, העסקים, הפוליטיקה וכדו') להשתלט לנו על משחק החיים. להיות בני אדם טובים יותר. להיות "מענטש". !Just "meanch" it".

שפר. זוכר לבלאט חסד (getty)
שפר. זוכר לבלאט חסד (getty)