הציוץ שיצר פיצוץ: הבלגן בין יוסטון לסין

ה-GM תמך בהונג קונג, התגובה הנזעמת מיהרה להגיע

מערכת אתר ערוץ הספורט  07.10.19 - 06:25
הביע דעה, והסתבך. מורי (בצד ימין) (getty)
הביע דעה, והסתבך. מורי (בצד ימין) (getty)
תחילת כתבה

הג'נרל מנג'ר של יוסטון רוקטס, דריל מורי, מעולם לא חשש להביע את דעתו לגבי נושאים שונים, אולם ציוץ שלו, שחולל סערה אדירה, גרם למורי להתנצל, ל-NBA להתערב ולפיצוץ ביחסים בין הקבוצה הטקסאנית לשוק הגדול ביותר בעולם, סין.

התאחדות הכדורסל של סין, בהובלת אגדת העבר של הרוקטס, יאו מינג המשמש כנשיא ההתאחדות מאז 2017, הודיעה כי היא משעה את כל שיתופי הפעולה שלה עם המועדון לאחר שמורי פרסם ציוץ שתומך במחאות בהונג קונג, אשר מסעירות את סין בשבועות האחרונים. ההתאחדות גם ביטלה את משחקי הראווה שהיו אמורים להתקיים נגד קבוצות ה-G ליג של יוסטון ודאלאס, שהיו אמורים להתקיים החודש.

מיד לאחר מכן, רשת הטלוויזיה הסינית Tencent, שמשלמת לליגה 1.5 מיליארד דולר על הזכויות בחמש השנים הקרובות, הכריזה כי לא תשדר יותר את משחקי הרוקטס. חברת ההלבשה הענקית, לי-נינג, הודיעה בציוץ כי היא פגועה מדבריו של מורי.

"הילחמו בשביל החירות. עמדו לצד הונג קונג", נכתב בתמונה שצייץ הג'נרל מנג'ר. הציוץ כבר נמחק מאז, אבל לא אחרי שעורר את זעמם של רבים. "ההערות של מורי היו לא ראויות בכל הנוגע להונג קונג ואנו מתנגדים אליהן נחרצות", נכתב על ידי ההתאחדות הסינית בתגובה.

גם הבעלים של יוסטון, טילמן פרטיטה, נדרש להתערב וצייץ: "תקשיבו... דריל מורי לא מדבר עבור הרוקטס. הנוכחות שלנו בטוקיו היא רק בשביל לקדם את ה-NBA בזירה הבינלאומית ואנחנו לא ארגון פוליטי".

זמן קצר לאחר מכן, באתר "דה רינגר" פרסם ג'ון גונזאלס דיווח לפיו מורי עלול לאבד את משרתו בגלל הבלגן, אך גורמים ביוסטון הכחישו זאת בתוקף והבהירו כי ה-GM כלל לא יוענש. פרטיטה אמר: "יש לי את הג'נרל מנג'ר הכי טוב בליגה והכל בסדר בין דריל לביני. התגובה שחטפנו הייתה עצומה ורציתי להבהיר שלארגון שלנו אין שום דעה פוליטית. אנחנו פה בשביל לשחק כדורסל ולא בשביל לפגוע באיש".

שלל חברות בארצות הברית נוהגות בשנים האחרונות בזהירות רבה בכל הנוגע לסין, בשל כוח השוק שנמצא שם. סרטים רבים אף התאימו את התכנים שלהם לקהל הסיני בשל כך וב-NBA הבינו במהרה שהם נקלעו לצרה: "אנו מבינים כי דעות שהובעו על ידי דריל מורי פגעו קשות ברבים מחברינו ואוהדינו בסין ומצרים על כך", נמסר בהודעת הליגה. "דריל הבהיר שהציוץ לא מייצג את הרוקטס או ה-NBA. ערכי הליגה שלנו מעודדים אינדיבידואלים להעשיר את הידע שלהם ולחלוק את דעותיהם על נושאים החשובים להם. אנחנו מכבדים מאוד את ההיסטוריה והתרבות של סין ומקווים שהספורט והליגה יוכלו ליצור גשרים עבור תרבויות ואנשים".

מורי עצמו הבהיר את דבריו עם ציוץ בשעות הערב של ראשון: "לא התכוונתי בציוץ שלי לפגוע באוהדי הרוקטס ובחברים שלי בסין. רק הבעתי מחשבה אחת, מבוססת על הבנה אחת של המצב, בנוגע למצב המסובך הזה. מאז הציוץ, הייתה לי הזדמנות לשמוע דעות רבות ולבחון עמדות אחרות. תמיד הערכתי את התמיכה שהאוהדים והספונסרים שלנו בסין סיפקו לנו ואני מקווה שאלה שנפגעו ידעו שזו לא הייתה כוונתי".

*** במהלך הלילה נערכו עוד שני משחקי הכנה. בוסטון חזרה בעזרת המחליפים מפיגור 17 וניצחה בבית 106:107 את שארלוט. ג'ייסון טייטום בלט עם 20 נקודות, קמבה ווקר קלע 12 מול האקסית, טאקו פול נכנס וקיבל אהבה מדהימה מהקהל בדרך ל-5 נקודות וצמד חסימות.

לוס אנג'לס קליפרס, בלי קוואי לאונרד (ופול ג'ורג' הפצוע), דרסה 87:127 את שנגחאי שארקס הסינית, בזכות 13:35 ברבע השני. מו הארקלס הוביל עם 16 נקודות, ג'מייקל גרין קלע 13.

הדפס