מרחף למעלה: החיים החדשים של אנתוני פארקר

יודע לאתר כשרונות, מודל לחיקוי ("סופרסטאר בעשייה") ומדגיש: קליעה לפני הכל. אחרי שפרש, AP פתח את פרק ב' בקבוצת הפיתוח של אורלנדו. מה גרם לסביבה שלו להתאהב בו ומה חושבים עליו בארה"ב? פרויקט מיוחד, איפה הזרים האהובים שהיו כאן נמצאים היום

אור אבולעפיה
אור אבולעפיה  16.03.20 - 09:35
תחילת כתבה

יש שחקנים שכשאומרים את השם שלהם, החיוך עולה מיד על הפנים, ולא משנה את מי אתה אוהד. ככה זה, גם כשהם יריבים שלך, הם מיד הופכים לקונצנזוס. הספורט ברחבי העולם הופסק, אז ניצלנו את הזמן כדי לחפור לעומק ולראות היכן הזרים האהובים ביותר ששיחקו כאן נמצאים היום. מתחילים את סדרת הכתבות עם אגדה צהובה, אנתוני פארקר.

למי שאולי הספיק לשכוח, AP שיחק במכבי תל אביב חמש שנים בשתי קדנציות שונות (2000-2002, 2003-2006) במהלכן זכה בשלוש אליפויות אירופה (הפסיד בעוד גמר אחד), כאשר פעמיים הוא נבחר ל-MVP של היורוליג ופעם אחת ל-MVP של הפיינל פור.

אז איפה הוא היום? פארקר משמש כ-GM של קבוצת הפיתוח של אורלנדו מג'יק, הלייקלנד מג'יק. הצצה לאיך הוא הגיע לתפקיד, מה חושבים עליו שם ואיך נראית העבודה שלו.

ממגלה כשרונות למנהל מקצועי
אי שם ב-1999 עוד לפני שהגיע למכבי ת"א, פארקר שיחק חצי עונה באורלנדו מג'יק. ב-2012 פארקר סגר מעגל אישי כשקיבל את הג'וב הראשון ב-NBA אחרי הפרישה כשנבחר למגלה הכשרונות של הקבוצה. הוא טייל בעולם, חיפש שחקנים צעירים מבטיחים ואפילו ניסה להנחית את לוקה דונצ'יץ' במג'יק. אחרי תקופה ארוכה בתפקיד, הגיע רגע המפנה של פארקר.

(צילום מהאתר הרשמי של אורלנדו מג'יק)
(צילום מהאתר הרשמי של אורלנדו מג'יק)

ג'ף וולטמן מונה לנשיא המג'יק לענייני כדורסל ואחת מההחלטות הראשונות שלו הייתה מינוי AP ל-GM של לייקלנד מג'יק, קבוצת הפיתוח של אורלנדו ב-G ליג.

בקסם האישי שלו, פארקר גרם לארגון כולו להתאהב בו. "מה שנותן לי את הזכות לתת עצה ולהוביל, זו העובדה שהייתי שם", הוא הסביר את ההתאמה שלו לתפקיד החדש, "עשיתי קריירה כמו כל אחד מאלה שמשחקים ב-G ליג. הדלת ל-NBA לא נפתחה בפני והכל הלך לי קשה, כמו לאותם שחקני G ליג. המסע שלי הוא כזה שאפשר להזדהות איתו. מהמקום הזה, אני יכול ללמד אותם לחלום בגדול. להיות ספורטאים חושבים וחכמים יותר, וכך לתחרותיים יותר".

מאט לויד, סגן נשיא אורלנדו לענייני כדורסל, אולי תימצת את הייחוד של פארקר במשפט אחד: "הוא דוגמא מושלמת לשילוב בין ביטחון וצניעות. הוא סופרסטאר בעשייה ויודע להנהיג. מדובר במודל לחיקוי שבשלווה שלו, גורם לאנשים להקשיב לו".

קליעה לפני הכל: "AP מלמד אותנו להיות ווינרים"
במג'יק, פארקר עבד בעיקר על לפתח שחקנים, כדי להכינם לקבוצה הבכירה. כך למשל, AP איתר את קם בירץ', ששיחק באולימפיאקוס, הצטרף לקבוצת הפיתוח של המג'יק וכיום משחק ב-NBA. תחת אקס מכבי ת"א אפשר בשנתיים האחרונות בלייקרלנד מג'יק למצוא לא מעט קשרים ישראלים כמו טרוי קופיין ששיחק בחולון, רודני פרוויס שהיה בהפועל ת"א, ג'ון פטרוסלי שמשחק בב"ש ואלן אנדרסון הוותיק, ששיחק במכבי ת"א.

כמו בתקופתו כשחקן, גם כ-GM הוא נותן תפוקה יפה
כמו בתקופתו כשחקן, גם כ-GM הוא נותן תפוקה יפה

התפקיד העיקרי של פארקר בקבוצת הפיתוח הוא לעבוד על הקליעה של שחקניו. כך קבוצתו מוליכה את הג'י ליג באחוזים משלוש (38.5%) ובזריקות מקו העונשין (76.8), מה שסידר לה את המקום הרביעי בטבלת המזרח.

"לעבוד בג'י ליג זה לא קל. בכל ערב אורלנדו יכולה לקחת לך את השחקנים, וצריך למצוא התאמות ולכן אנחנו מייצרים מבנה של קבוצה וסגנון שיתאים, בלי קשר לשחקנים שעל הפרקט", פארקר הסביר. "אני יודע בדרך שלי לנהל בני אדם. אני בקשר מצוין עם המאמנים ויש לנו דרך אחת שאנחנו לא סוטים ממנה".

"הערצתי אותו כשחקן. היה לו מוח כדורסל והוא יודע להסתכל על המשחק בצורה אחרת היום", סיפר סטן היט, המאמן שעובד תחתיו בלייקרלנד מג'יק. "AP מדבר אסטרטגיה, חושב אחרת והוא מלמד אותנו להיות ווינרים".

אז בינתיים, כמו שהיה שחקן, כך גם כמנהל, פארקר בונה את הקריירה שלו בהדרגה. האם זה יסתיים בג'וב בכיר יותר בליגה הטובה בעולם? נחכה ונראה.

הדפס