צעד אחד לפני כולם: מוח הכדורסל של לברון

הזיכרון הצילומי, אסיפות הוידאו והידע. מבט לראש של הקינג

מערכת אתר ערוץ הספורט  27.03.20 - 23:29
תחילת כתבה

ללברון ג'יימס יש כנראה את כל התכונות שכוכב כדורסל צריך בשביל להיות הטוב מכולם, אבל יש תכונה אחת שהופכת אותו לבאמת יוצא דופן - זיכרון צילומי. בראיון שהעניק הערב (שישי) ל'ספורטס אילוסטרייטד', סיפר כוכב הלייקרס איך פיתח את התכונה שמאפשרת לו לזכור את המיקום של כל עשרת השחקנים על הפרקט בכל רגע נתון.

"תמיד היה לי את זה", סיפר לברון. "כשהייתי צעיר הרבה מחבריי היו שואלים אותי 'איך אתה זוכר את המהלך הזה? זה היה מזמן'. מעולם לא חשבתי על זה, אפילו לא הבנתי מה זה אומר זיכרון צילומי בגיל הזה. זה משהו שנולדתי איתו".

היכולת הזו, לצד המבנה המרשים והכישרון יוצא הדופן, הפכה את לברון לכמעט בלתי מנוצח. ג'יימס, שמתחזק 113 ק"ג דחוסים ב-2.06 ס"מ, מצא את עצמו הופך לרכז הראשון של הלייקרס בגיל 35 - תוך שהוא מפגין ראיית משחק נהדרת ומוסר 10.6 אסיסטים למשחק. "יש הרבה שחקנים בליגה עם גוף כמו של לברון, אבל אין אף אחד עם שכל כזה", הסביר דוק ריברס.

לברון, כך נכתב ב'ספורטס אילוסטרייטד', רואה דברים הרבה לפני כולם. יש לו ידע איציקלופדי על כל שחקן ושחקן בליגה, והוא אף מכיר את הנטיות שלהם בצד ההגנתי וההתקפי. "הוא מכיר את כולם", טען קווין קוק. "גם אם מדובר בשחקן האחרון על הספסל של היריבה, הוא יודע מה היד החזקה שלו, אם הוא קלעי או לא והאם הוא חודר טוב. הוא שם לב למשחק, הוא צופה ולומד. הוא עוזר לנו להתכונן רק עם הקול שלו".

בידיעה נכתב שלפני הפסקת העונה, לברון היה עורך אסיפות וידאו לשחקנים לעיתים קרובות ומסביר להם את התוכניות ההגנתיות ואת נקודות החולשה של היריבות. עוזר המאמן של הלייקרס, ג'ייסון קיד, הגדיר בעברו את אייקיו הכדורסל כתפיסה הכללית של המשחק: "בעיני זה כרוך בהבנת הזמן והניקוד, הבנת היריב שלך, הבנת חברייך לקבוצה והבנה עצמית. זה קצת כמו בסרט, אבל בהילוך מהיר. הוא מנסה להבין מה יהיה הצעד הבא וכשיש לך את היכולת הזאת, אתה מקדים את כל השאר".

בחודש שעבר, לברון הוכיח זאת כשנשאל כל המהלך האחרון של משחק האולסטאר, חמישה ימים אחרי סיומו, וענה לפרטי פרטים. לטענתו, מדובר בברכה וקללה, שכן יש דברים שהוא מייחל לשכוח - כמו העובדה שחי מקופונים בילדותו באקרון, או שהוא ואימו נאלצו לעבור 12 פעמים בין גילאים 5-8. "חלק מהדברים אני מנסה לשכוח", אמר לברון. "אך יש דברים שאני שומר לעצמי, זה מה שהפך אותי למי שאני".

הדפס