בפער ענק. אתם בחרתם: ג'ורדן גדול מלברון

בפינה הימנית, האיש ששלט בליגה אי שם בניינטיז. בפינה השמאלית, זה שירש את מקומו. מעדויות של מי ששיחק עם שניהם ועד המספרים היבשים. כמה קולות כל אחד מהם קיבל?

מערכת אתר ערוץ הספורט  04.04.20 - 11:45
תחילת כתבה

בעולם הספורט, על כל גווניו, ישנם ויכוחים שככל הנראה לא יפתרו לעולם. בין אם זו השאלה הנצחית "מסי או רונאלדו?", או אם זה הדיון הבלתי נגמר על שלישיית אגדות הטניס - פדרר, נדאל ונולה. בכדורסל, כמו שכולנו יודעים, הדיון האלמותי מתרכז בשני שחקנים: לברון ג'יימס ומייקל ג'ורדן. כמובן שקשה לבחור מי הטוב בהיסטוריה, אבל ניסינו לעשות קצת סדר בבלאגן וליישב את הוויכוח אחת ולתמיד.

בסקר ששאלנו אתכם 'מי יותר גדול?', קרוב ל-6,500 אנשים הצביעו. לא פחות מ-74% מהם (4,800 קולות) בחרו ב-MJ, בעוד 23% (כמעט 1,500 קולות) העדיפו את קינג ג'יימס. 3 האחוזים הנותרים (190 קולות) החליטו ללכת על האופציה "אחר".

תחילה, עדויות: מעטים השחקנים שיכולים להגיד ששיחקו גם עם לברון וגם עם ג'ורדן, אבל לארי יוז הוא אחד מהם. יוזב, ששיחק עם לברון בקליבלנד ועם ג'ורדן בוושינגטון, ניסה לרכז את השוני והדמיון לראיון אחד. "אני חושב שהדמיון מתחיל ביכולת הטבעית, תשומת הלב לפרטים הקטנים והכבוד שהיה להם למשחק", הסביר שחקן העבר. "הם לא התכוונו לבזבז את המתנה שקיבלו מאלוהים, הם רצו לעורר השראה".

אבל יש גם שוני, כך טוען יוז. "אני חושב שהשוני הוא בטראש טוק", מסביר יוז, שטוען כי ג'ורדן היה אחד התחרותיים בהיסטוריה. "לברון היה מדבר 'טראש טוק' ומגיב ליריבים בצורה יותר הומוריסטית, בעוד ג'ורדן היה מאוד אגרסיבי עם ה'טראש טוש'. הוא היה משתמש בשפת הגוף שלו כדי להשיג נקודות. הוא נראה מאוד רציני, אבל הוא לא תמיד היה. אולי הוא פשוט רצה לעורר את חבריו לקבוצה, אבל הייתה לו הייתה מן הילה כזאת שהבהירה לך מיד שהוא הטוב מכולם".

וכעת, נעבור למספרים. תחילה, כאות כבוד, ג'ורדן: אגדת שיקגו מחזיק בשש משש בסדרות הגמר בהן השתתף ב-15 עונות בליגה הטובה בעולם. הוא השתתף ב-14 משחקי אולסטאר (1994 הייתה עונת הפרישה הראשונה) ושיחק 13 פעמים בפלייאוף. ג'ורדן זכה בחמישה תארי MVP של העונה הסדירה, ושישה תארי MVP של מעמד הגמר.

אבל מה שבולט יותר מיריבו במקרה הזה, זה שהוא הוביל את רשימת הקלעים 10 פעמים לעומת פעם אחת של לברון, ונבחר 9 פעמים לקבוצת ההגנה לעומת 5 של לברון. לברון גם זכה "רק" בשלוש אליפויות ב-17 עונות בליגה. הוא השתתף ב-16 משחקי אולסטאר ושיחק 13 פעמים בפלייאוף, אך "הסתפק" בארבעה תארי MVP של העונה הסדירה ושלושה של מעמד הגמר.

זה בגזרת התארים, אבל מה נוגע למספרים היבשים? ג'ורדן, כאמור, אמנם הוביל את קלעי רשימת הקלעים הרבה יותר פעמים מלברון, אך מדובר בזמנים שונים, שמנים בהם פחות קידשו את הכוכבים. לברון כבר הוכיח לא פעם שהוא 'אול אראונד פלייר' טוב יותר, כשקטף במהלך הקריירה 1.2 ריבאונדים יותר ומסר 2.1 אסיסטים יותר מג'ורדן, אבל כוכב שיקגו חיפה על זה בצד ההגנתי. מבחינת צבירת נקודות, ג'ורדן מוביל עם 30.1 נקודות, לעומת 27.1 נקודות של לברון.

ישנן סיבות טובות לכך שהשניים נחשבים לצמד השחקנים הטובים בהיסטוריית הענף, וישנן סיבות טובות עוד יותר לכך שהקהל מתקשה להחליט מי טוב יותר. ג'ורדן אולי היה כריזמטי יותר, תחרותי יותר ויש שיגידו מעניין יותר (ברמה המקצועית וגם מחוץ לפרקט), אבל לברון היחיד שהצליח להגיע לרמת דומיננטיות דומה. וכעת, כשעולם הכדורסל משותק והזמן כבר לא משחק תפקיד, הגיע הזמן שלכם לבחור: מי השחקן הטוב בהיסטוריה?

הצביעו בסקר >>> 

הדפס