"ברניאני 2.0": דו"ח הסקאוט של פורזינגיס

חולשה בהגנה, כתפיים צרות וסייז שמחפה על הכל. מסע בזמן

אלון אמסלם
אלון אמסלם  06.04.20 - 16:03

למרות שהאמריקאים "נפתחו" קצת בשנים האחרונות, הכדורסל האירופי וה-NBA מעולם לא שידרו על אותו גל. שחקנים טובים ככל שיהיו, כאלה שראויים לשחק בליגה הטובה בעולם, התקבלו לדראפט בפקפוק רק כי הגיעו ממדינה זרה. הרי איזה סיבה הגיונית יש לכך שלוקה דונצ'יץ' התפספס על ידי שתי קבוצות לפני שנבחר בדראפט?

אבל זה לא תמיד היה ככה. אלה שיחזרו 15 שנה אחורה, יזכרו באנדראה ברניאני, "הקוסם", שהגיע לליגה בקול תרועה והיה אמור לפתוח דלתות לאירופאיים אחרים - אבל בפועל עשה את ההפך הגמור. מאז ועד היום, הליגה עברה תקופת הצטננות והיחס לאירופאיים התמתן מעט כלפי חוץ, אבל מה קורה בחדרי חדרים? פרוייקט דו"ח סקאוט ביום נמשך, והפעם: קריסטפס פורזינגיס ינסה להוכיח לנו למה צריך לתת צ'אנס לאירופאיים.

מבט חטוף על הלטבי, גם בימיו הצעירים, מסביר בדיוק מה יש לו לחפש בליגה הטובה בעולם. "לא קל למצוא שחקן לגיטימי בגובה 2.20 מטרים עם אתלטיות ברמה גבוהה", כתבו עליו, קצת לפני שנבחר במקום הרביעי בדראפט 2015, באתר Draft.Net. "אם אתה מתייחס גם לדרך בה הוא 'שורף' את הפרקט ואת רמת המיומנות שלו, אתה יכול להבין מדוע הוא אחד השחקנים האירופאיים המעניינים בשנים האחרונות".

"הוא קולע ברמה גבוהה, משחרר את הכדור גבוה מאוד, ומוציא זריקות מהירות ובעלות טווח ארוך", ניתחו את הקליעה של פורזינגיס, שקולע קרוב ל-40% מחוץ לקשת בקריירת ה-NBA שלו. "הוא שחקן אידיאלי לעמדה מספר ארבע, שם הוא יכול לבצע פיק-אנד-פופ ברמה גבוהה. יש לו אינסטינקטים נהדרים, וברגע שיהיה פיזי יותר הוא יוכל להוות איום מכל מיני איזורים במגרש. בשורה התחתונה, הוא יכול להשפיע על כל קבוצה שתבחר בו, ויכול להותיר חותם בליגה".

אבל מה לגבי החולשות של הלטבי? כמובן שהבעיה המרכזית שחזו לפורזינגיס, היא הפיזיות. "הוא יצטרך להתחזק והרבה כדי לתת פייט בהגנה ולשפר את משחק הפוסט שלו", נכתב על מי שכבר מזמן הוכיח שמשחק הפוסט-אפ בליגה הטובה בעולם הוא בגדר המלצה. "יש לו כתפיים צרות, ופלג גופו התחתון חלש - מה שמשפיע על היכולת שלו לסיים ליד הטבעת".

"חיסרון נוסף של הלטבי הוא נושא הריבאונד", המשיכו לנתח. "פורזינגיס מתקשה לקטוף מספר גבוה של ריבאונדים וזה גורם ללא מעט אנשים לראות בו את 'ברניאני החדש'. יש לו את המוטוריקה והאתלטיות לקחת יותר מארבעה ריבאונדים במשחק בבמוצע. בנוסף, הוא מתקשה להתאים את עצמו לעמדה בה הוא משחק. אין ספק שהוא פורוורד התקפי, אבל הגנתית הוא צריך להשתלב בקבוצה שתסתיר את חולשותיו. התקרה שלו אדירה, אבל הוא יצטרך לעשות התקדמות משמעותית אם ירצה להוכיח שהוא לא עוד אירופאי שיכול לזרוק".