בעל כורחו: המשפט של אבדיה שגרם לסערה

הכוכב ציין שאביו "מקוסובו, סרביה" והציף מתיחויות ישנות

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  20.11.20 - 16:00
תחילת כתבה

בתוך כל ההמולה סביב הבחירה של דני אבדיה דראפט, משפט אחת שנוי במחלוקת שאמר הכוכב הישראלי בווידאו שהוכן מראש על ידי ה-NBA ודיבר על אביו, זופר, עורר סערה בשתי מדינות והפך לכלי ניגוח בכלי התקשורת בסרביה ובקוסובו. "אבא שלי הוא זופר אבדיה, הוא נולד בקוסובו, סרביה".

קצת רקע: קוסובו היא מדינה עם רוב מוסלמי באזור הבלקן. ב-1995 יצא הצבא לשחרור קוסובו במאבק חמוש נגד השלטון הסרבי במטרה לזכות בעצמאות. הקרבות היו אכזריים ושני הצדדים הואשמו בפשעי מלחמה. בסיום הקרבות הוכרזה קוסובו כטריטוריה אוטונומית של סרביה ונוהלה ע"י האו"ם. ב-2008 היא הכריזה על עצמאות, אך רוסיה וישראל עדיין לא מכירות בה והיא לא חברה באו"ם.

בחזרה לימינו אנו, המשפט של אבדיה, שבמהלך הדראפט ענד סיכה עם הדגלים של ישראל וסרביה, לא התקבל בצורה טובה בקוסובו. "האבא גדל כשבפיו לחם אלבני (הלאום של רוב תושבי קוסובו), הבן ענד סיכה של סרביה", נכתב בכותרת המאמר של אחד האתרים בקוסובו בו נמתחת ביקורת על זופר ("הוא צריך להתבייש שהבן שלו עונד את הסיכה הזו").

בסרביה, לעומת זאת, לא מבינים על מה המהומה. "האמרה שלו הפכה לכלי ניגוח עבור פופוליסטים זולים וצהובונים. אין שום דבר מעורר מחלוקת במה שהוא אמר", נכתב ב"danas" הסרבי. בכתבה גם מציינים כי באיגוד הסרבי ניסו לשכנע את דני לשחק עבורם, אבל שהיה "מדובר במשימה בלתי אפשרית" שכן הוא פטריוט אמיתי שמשחק עם כל הלב עבור ישראל, שם הוא התעצב כאדם וכשחקן.

בסרביה הוא דווקא הפך לגיבור (צילום מסך)
בסרביה הוא דווקא הפך לגיבור (צילום מסך)