המדריך לרוקי: כך דני אבדיה יצליח ב-NBA

כוכבי עבר והווה נתנו עצות לשחקנים הצעירים. הטיפים בפנים

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  30.11.20 - 08:45
תחילת כתבה

בעולם נורמטיבי, כשבועיים לאחר דראפט ה-NBA השחקנים הצעירים מתרכזים בליגת הקיץ שתיתן להם את הבמה להפגין ביצועים ולהרשים את הקבוצות שבחרו אותם. לצערו של דני אבדיה (או למזלו?), לו ולשאר מחזור הרוקיז של 2020 אין את הפריבילגיה הזאת. במקום, הם יתחילו השבוע את מחנות האימונים ובעוד פחות משבועיים ישחקו נגד הכוכבים הכי גדולים של עולם הכדורסל.

בעקבות המציאות המאתגרת ששלחה את הרוקיז למים העמוקים, ב-ESPN החליטו לגייס כמה "מצילים" בדמותם של כוכבי העבר וההווה של הליגה, כדי שיתנו טיפים לשחקנים הצעירים, ביניהם כמובן אבדיה שכבר נחת בוושינגטון והתחיל לחיות את החלום האמריקאי.

"תאמינו במסע שלכם", המליץ רודי גובר, שנבחר במקום ה-27 (!) בדראפט 2013 ודיבר על כך: "אל תתרגשו מהמקום שנבחרתם בו. מה שחשוב זה מה שאתם עושים מהרגע שנבחרתם". גארי פייטון שיתף מה הייתה הגישה שלו: "זה כבוד לשחק ב-NBA, אז אל תיקחו זאת כמובן מאליו. כל אחד מכם צריך לבוא בגישה שהוא השחקן הכי טוב שהוא יכול להיות עבורו ועבור הקבוצה שלו. תעשו הכול כדי לעזור לקבוצה שלכם לזכות באליפות".

מיץ' ריצ'מונד הבהיר כמה חשוב מוסר העובדה: "אין תירוצים לאלו שלא עובדים על המשחק שלהם. זהו זה, נגמרו השיעורים, עכשיו זה תלוי בכם ובכמות ההשקעה שלכם". מרקוס קאמבי הוסיף: "יהיה לכם זמן בין האימונים, המשחקים והנסיעות - תקפידו להיכנס לאולם ולעבוד קשה".

גובר. הוא יודע שלמיקום בדראפט אין חשיבות (GETTY)
גובר. הוא יודע שלמיקום בדראפט אין חשיבות (GETTY)

בהמשך לטיפים על העבודה הקשה, רוברט הורי הדגיש שצריך לדעת גם מתי לעצור: "תגיעו לאולם ראשונים ותצאו אחרונים, תמיד תתנו את האקסטרה, אבל גם תדעו להקשיב לגוף שלכם". שחקנה של פיניקס מיקל ברידג'ס אמר: "תהיו מוכנים ותדאגו לגוף שלכם. אין לדעת מתי יגיע תורכם להשפיע על הקבוצה שלכם".

"תעבדו יותר חזק מהיריבים שלכם", מסר אגדת דטרויט אייזאה תומאס. "תתאמנו כל יום. ברגע שהעבודה הקשה תהפוך להרגל בחיים שלכם, ההצלחה תבוא". שחקן העבר סאם פרקינס נאחז באמונה ש'קשה באימונים, קל בקרב', והמליץ: "תשתמשו באימונים כדי לעבוד על המשחק שלכם. האימונים שלי היו קשים, אבל הם אפשרו לי לשחק טוב יותר במשחקים בשיטה של הקבוצה. חיכיתי לאימונים הללו".

פרקינס המשיך וסיפר מה אתגר אותו ב-NBA: "הייתי צריך להתאים את עצמי ללו"ז העמוס, זה היה הכי קשה עבורי. לשחק יום אחר יום זה לא פשוט". קאמבי הרחיב: "בקולג' אתה משחק 30 משחקים בערך בעונה, וב-NBA אתה יכול לשחק גם למעלה מ-90 משחקים. צריך להתמודד עם העומס ולהיות מוכנים לקרב כל לילה מחדש".  

אבדיה. עומס לא פשוט מחכה לו (עודד קרני)
אבדיה. עומס לא פשוט מחכה לו (עודד קרני)

"התקשיתי בשתי העונות הראשונות שלי ב-NBA", הודה פייטון, שקלע בספרות כפולות לראשונה רק בעונתו השלישית בליגה. "לקח לי זמן להבין שאני כבר לא השחקן הכי טוב על המגרש, בכל משחק היו שחקנים טובים ממני. גם נבחרתי שני בדראפט, כך שהיה עליי לחץ והייתי חייב להוכיח את עצמי. חשבתי שעשיתי את שלי כשנבחרתי בדראפט, אבל זה לא היה נכון. הייתי צריך לעבוד על המשחק שלי ולהיות צנוע יותר".

קנדל גיל, שנבחר חמישי בדראפט 1990 ונכנס לחמישיית הרוקיז של העונה, שיתף ממה נדהם בתחילת דרכו: "באימון הראשון שלי בשארלוט לא האמנתי כמה מהירים דל קרי, מאגסי בוגס וג'וני ניומן. הם היו כל כך מהירים וחזקים. זה השינוי שהיה לי הכי קשה איתו".

גיל התייחס גם לעונת הרוקי המיוחדת שמצפה למחזור הנוכחי: "שום דבר לא הולך להיות נורמלי השנה. השחקנים צריכים להבין שהם יעברו דברים שלא משקפים את ה-NBA, והם לא יחוו את התרבות של הליגה מהיום הראשון שלהם". תומאס סיכם: "אם לא תהיו מוכנים להיאבק ולעשות הכול כדי לנצח, כל אחד מהשחקנים שתפגשו יפרק אתכם".

"הכפפה". ממליץ לשמור על צניעות (GETTY)
"הכפפה". ממליץ לשמור על צניעות (GETTY)