היום שאחרי: כיצד ישפיע הטרייד על אבדיה?

מהאופטימיות ועד סימני השאלה. על עתיד הישראלי בוויזארדס

סער שהם
סער שהם  05.08.21 - 10:47
תחילת כתבה

לדני אבדיה יש חבר חדש. לאחר סיכום הטרייד ששלח את ראסל ווסטברוק מוושינגטון למדים הזהובים של הלייקרס, וושינגטון וויזארדס מקווים שהם מצאו את החתיכה החסרה בפאזל. הנציג הישראלי וקבוצתו שמו הלילה (בין רביעי לחמישי) את ידם על ספנסר דינווידי, שחקן ברוקלין נטס ב-5 השנים האחרונות, שחתם על חוזה ל-3 שנים עבור 62 מיליון דולר בקבוצה מהבירה. אז מה דינווידי מביא איתו? איך זה ישפיע על אבדיה? ומה בכל זאת סימני השאלה שעולים בעקבות המהלך? הניתוח לפניכם.

זמן לאופטימיות
אין ספק שכל חובב NBA שהיה מתבקש להצביע על העמדה החסרה שוושינגטון חייבת להשיג לפני כל דבר אחר היא עמדת הרכז. בצעדו הראשון של ווס אנסלד ג'וניור כמאמן וויזארדס הוא בחר לקחת החלטה שלא כל מאמן היה מוכן לעשות - לוותר על ראסל ווסטברוק. וכך, נסללה דרכו של דינווידי לשיתוף פעולה מסקרן עם אבדיה וחבריו כשנכון לעכשיו לפחות לפי כתב הוויזארדס, פרד כץ, לצידו בחמישייה ייפתחו בראדלי ביל, קנטביוס קלדוול-פופ, רוי האצ'ימורה ודניאל גאפורד.

דינווידי הוא לא רק גארד פותח, הוא רכז במלוא מובן המילה. לפחות מצידו של אבדיה, שחווה עונת רוקי לא פשוטה במהלכה הוא בעיקר עמד בפינה, חיכה לכדור וירה לשלוש, מדובר בחדשות מצויינות. הבחירה התשיעית בדראפט 2020 בטח יודע שכעת התקפת הוויזארדס צפויה לעבור מהפך מסויים, ובוודאי יקווה שמינון הבידודים ירד, ובמקומם יעלה ריכוז הסטים התקפיים המעט יותר מורכבים, בהם יוכל להביא לידי ביטוי את סט הכישורים שלו בצורה טובה הרבה יותר.

ובכלל, נראה שכעת זה גם הזמן של דינווידי להשיג את המקום לו הוא ראוי כבר זמן רב - להיות אחד מבעלי הבית של קבוצתו. הרכז שנבחר אי שם בבחירה ה-38 בדראפט 2014 על ידי דטרויט פיסטונס, התקדם משנה לשנה בצורה מרשימה, ולהלן המספרים:
2014/15 - 4.3 נקודות ו-3.1 אסיסטים
2015/16 - 4.8 נקודות ו-1.8 אסיסטים
2016/17 - 7.3 נקודות ו-3.1 אסיסטים
2017/18 - 12.6 נקודות ו-6.6 אסיסטים
2018/19 - 16.8 נקודות ו-4.6 אסיסטים
2019/20 - 20.6 נקודות ו-6.8 אסיסטים

במהלך כל העונות האלה דינווידי פתח בחמישייה רק ב-132 מתוך 274 המשחקים, וכעת הוא יגיע לווישנגטון כשהוא יודע שמקומו בחמישייה אפילו לא מוטל בספק, כשהוא וביל עשויים להפוך ביחד לצמד קטלני. מעבר לזיווג של השניים, גם שאר שחקניי הוויזארדס צפויים להנות ממשחק אחר ממה שהתרגלו לו בעונה החולפת, ואבדיה יוכל להפוך לשחקן דומיננטי בהרבה מבחינה התקפית ממה שהוא היה עד כה בקריירת ה-NBA שלו.

אבדיה. יהנה מאופי ההתקפה החדש? (GETTY)
אבדיה. יהנה מאופי ההתקפה החדש? (GETTY)

סימני השאלה של אבדיה
מבחינת אבדיה, בניגוד למה שקיווינו ונטינו לחשוב בתקופה האחרונה לגבי אופן תפקודו בעונה הקרובה, נראה שהישראלי לא בהכרח יקבל את הקרדיט על מלאכת הובלת הכדור. לצד הצמד דינווידי את ביל ההתקפה אמנם תראה שונה בהרבה מאשר הקבוצה בתקופת ווטסברוק, אך עדיין נראה שאבדיה לא הולך לתפקד כמוביל הכדור בחמישייה למעט דקות ספורות בכל משחק, אם בכלל.

בנוסף, וזה חשוב במיוחד בהקשר של אבדיה , לוושינגטון יש עומס אדיר בעמדות הפורוורד, לפחות כרגע. מעבר לישראלי, ניתן למצוא בסגל הנבנה גם את רוי האצ'ימורה, דאוויס ברטאנס, קייל קוזמה וגם הבחירה ה-15 מהדראפט האחרון, קורי קיספרט. אבדיה ואוהדיו בישראל יקוו שאנסלד ג'וניור וטומי שפרד טרם אמרו את מילתם האחרונה במלאכת בניית הקבוצה, ושטרייד נוסף מתקרב לבירה בתקווה לפתור את בעיית הרוטציה שאפשר לחזות כבר מעכשיו.

במידה שהמהלך הכל כך נדרש לא ייצא לפועל לאבדיה צפויה עונה לא פשוטה עם תחרות אדירה על דקות המשחק. הישראלי יהיה במצב לא קל, וייצא לדרך מנקודת פתיחה בעייתית. האצ'ימורה זכה לקרדיט לאורך כל העונה החולפת, וגם ענה עם מספרים טובים ושיפור באחוזי הקליעה הבעייתיים, קייל קוזמה מגיע כשחקן שמתחיל את עונתו החמישית ומחזיק בממוצע נקודות דו ספרתי וחייב לקבל דקות משמעותיות, וקיספרט נבחר על גבול הלוטרי, והוויזארדס בוודאי ירצו לתת לו גם את ההזדמנות שלו לזרוח. בנוסף לכל אלה, ברטאנס מחזיק באחד החוזים הגבוהים של הקבוצה, ובעונה הבאה ירוויח כ-16 מיליון דולר, כשנראה שהקבוצה תהיה חייבת להעניק לו דקות על מנת לפרוע את השטרות.

בכל אופן, נראה שהוויזארדס מעוניינים לנצל את הפוטנציאל של אבדיה במלואו. לא סתם ראשי המועדון נמנעו מהעברתו לברוקלין במהלך שיחות המשא ומתן על הטרייד האחרון. אבדיה הוא יהלום ששפרד ואנסלד ג'וניור בוודאי מעוניינים להמשיך ולשייף, במטרה שיעשה את קפיצת המדרגה בעונתו השנייה בליגה. האם הוא אכן יקבל את הכלים לשם כך? לנו נותר רק לקוות.

יקבל את הכלים הנכונים? (GETTY)
יקבל את הכלים הנכונים? (GETTY)

הסיבה לדאגה
על אף הסיבות לאופטימיות בעניין דינווידי עצמו, עדיין יש שני סימני שאלה ענקיים מבחינת הקבוצה, שתקווה להציג כדורסל נאה יותר בעונה הקרובה. הרכז אמנם הציג גרף שיפור מתמיד במהלך הקריירה שלו, אך חדי העין בוודאי יבחינו שבטבלת הסטטיסטיקה ממנה התרשמנו מקודם חסרה העונה האחרונה. הרכז, שהיה אמור להמשיך בגרף ההתקדמות האדיר שלו בברוקלין קרע את הצולבת כבר לאחר 3 משחקים בעונת 2020/21, ומאז לא חזר למגרש.

קרע בצולבת זו אחת הפציעות הקשות ביותר שספורטאי יכול לסבול מהן, והחזרה ממנה היא תמיד לא פשוטה. מחקרים ונתונים סטטיסטים מראים על קשר ישיר בין הפציעה לבין יכולת השחקן לאחריה. לפחות מבחינת הנתונים, נראה שאין לנתק את השפעת הפציעה הקשה על החזרה של השחקנים לפעילות, כשבמקרים רבים חלה ירידה במספרים ובתפוקה.

עונה מרתקת בפתח (getty)
עונה מרתקת בפתח (getty)