מזוקן במבחן: הארדן טרם הגיע לפלייאוף

03:00 ב-SPORT5: שחקן פילדלפיה ינסה להעלות את קבוצתו ל-0:3 מול טורונטו

רועי ויינברג
רועי ויינברג  20.04.22 - 17:55

תגיות: NBAג'יימס הארדן

פלייאוף האן.בי.איי רק התחיל, אבל כבר עכשיו אפשר לזהות את הסיפורים הבולטים ברחבי הליגה. הסיפור של פילדלפיה 76' בשני המשחקים האחרונים הוא שחקני המשנה. טייריס מקסי מוביל את הקבוצה עם 63 נקודות בשני המשחקים, טוביאס האריס קולע באחוזים גבוהים ומעקם את ההגנה.

הלילה ב-03:00: טורונטו ראפטורס נגד פילדלפיה 76', ישיר ב-SPORT5.

מי שאינו מורגש, לפחות כסקורר, הוא ג'יימס הארדן. הארדן קלע 9 מ-26 בשני המשחקים הראשונים ומיעט להשפיע על המשחק, לפחות כסקורר. האם אנחנו צריכים לדאוג, או שמדובר בהתפתחות טבעית של המשחק?

קשה לדעת. מצד אחד, כל עוד שחקני המשנה קולעים הארדן לא צריך לקלוע בעצמו. הארדן עם עשרים אסיסטים בשני המשחקים בפלייאוף, מתוך 25 אסיסטים פוטנציאליים (האסיסטים שהיו לשחקן אם היו קולעים את כל הזריקות שהגיעו ממסירות שלו). שחקני ההגנה הטובים ביותר של היריבה שומרים עליו, מה שהופך את החיים של אחרים לקלים יותר.

שימו לב לזה למשל בסרטון הזה. פרד ואן וליט, אחד השומרים האישיים הטובים בליגה, מקבל את ג'יימס הארדן וסוגר לו את הצד. או ג'י אנונבי, שומר מופלא אחר, מצטרף אליו. טוביאס האריס נשאר חופשי לחלוטין, וזה נגמר בשלשה פנויה וסל קל מאוד.

לרוב אנחנו מדברים על "כוח הכבידה" של שחקנים בהשראת שחקנים כמו סטף קרי, שפועלים בלי הכדור. לג'יימס הארדן יש כוח כבידה משלו: הוא גם מושך את השחקנים הטובים ביותר של היריבה (אנונבי ו-ואן וליט שמרו עליו יותר מכל אחד אחר עבור טורונטו) וגם מוצא מבטים טובים לאחרים. בשני המשחקים הראשונים של הסדרה הארדן נאלץ להיות יותר כריס פול, וזה עבד בצורה נהדרת. הסיקסרס ניצחו ב-20 וב-25 הפרש.

השאלה היא מה יקרה כשהזריקות האלה יפסיקו להכנס, כשג'יימס הארדן ייאלץ להיות ג'יימס הארדן. יכול להיות שזה יקרה מול טורונטו, יכול להיות שזה יקרה מול מיאמי

ראינו סדרות שמתהפכות לחלוטין ברגע שמחליפים ביתיות, ראינו את פילדלפיה 76' ואת המאמן דוק ריברס מאבדים יתרונות בצורה מרשימה עם השנים. ריברס איבד 3:1 יותר פעמים מכל אחד אחר בהיסטוריית האן.בי.איי.

קשה להמר על זה שמקסי והאריס יצליחו לסחוב את הסיקסרס במשך כל הסדרה. הם לא קולעים באחוזים האלה במשך עונות שלמות, עשו את המצופה מהם עד עכשיו, וראינו כבר את האריס מתקשה מאוד במשחקי הכרעה של סדרות צמודות. לכן הם צריכים את ג'יימס הארדן הסקורר, אבל לא בטוח שנראה אותו בפלייאוף.

ואן וליט מנסה לעצור את הארדן (Getty)
ואן וליט מנסה לעצור את הארדן (Getty)

מאז שהגיע לפילדלפיה, הארדן קולע 21 נקודות ב-48.3% אפקטיבי מהשדה, הנתונים הנמוכים מאז הפך לשחקן חמישייה. מדובר בדעיכה הדרגתית שהחלה עוד כשעבר לברוקלין ושימש כמספר שתיים של קווין דוראנט או קיירי אירווינג. הוא לא קלע מעל 32 נקודות במדי הסיקסרס, אותו שחקן שקלע 34 נקודות למשחק לפני שנתיים.

פציעות, עלייה במשקל, סגנון משחק תובעני והזדקנות הפכו את הארדן לשחקן התקפה חלש יותר ממה שהיה בשנים הקודמות. הוא כבר לא השחקן שיכול לעשות סל מכלום כמו שהיה ביוסטון רוקטס. הוא עדיין טוב מספיק בשביל להרתיע הגנות, אבל השאלה היא מה יקרה כשהלחץ יעלה.

ההיסטוריה של הארדן, שנבחר בדראפט ב-2009, לא חיוביים במיוחד. יש למזוקן שורה ארוכה של כישלונות בפלייאוף, כולל איבוד יתרון 3:2 מול גולדן סטייט הגדולה ב-2018, דרך 5 מ-17 מהשדה במשחק השביעי מול מילווקי בשנה שעברה (בו שיחק פצוע) ועד ל-2 מ-11 במשחק השישי מול סן אנטוניו של קוואי לנארד ב-2017.

ההיסטוריה לא בצד שלו. עד לשנתיים האחרונות זה הרגיש כאילו הארדן יכול בעונה הסדירה ולא יכול בפלייאוף, עכשיו זה מרגיש כאילו הוא לא יכול בעונה הסדירה. למרות זאת, יש הבדל אחד גדול בין השנים ביוסטון לפילדלפיה. הבדל בגודל 2.13 מ', ליתר דיוק. ג'ואל אמביד.

הארדן ואמביד. שיתוף פעולה מבטיח (Getty)
הארדן ואמביד. שיתוף פעולה מבטיח (Getty)

הארדן לא שחקן ההתקפה הטוב ביותר בפילדלפיה ולא צריך להיות הפינישר המרכזי שלהם, אבל הוא כן צריך להכריע משחקים. אמביד התמודד בשנה שעברה עם רכז שלא הצליח לקלוע ברגעי ההכרעה, מה שהשפיע על הדחתה המוקדמת של הסיקסרס, וטרם הגיע לגמר אזורי. לברון ג'יימס היה צריך שקיירי אירווינג יתפוצץ בגמר 2016, וכל סופרסטאר צריך סייד-קיק שיקלע לצידו נקודות ויהפוך את החיים לקלים יותר.

יכול להיות שנראה את טירייס מקסי הופך לסקורר השני של פילדלפיה בפלייאוף הקרוב, ואת הארדן כפליימייקר שמושך חלק מההגנה והופך את החיים שלו ושל הארדן לקלים יותר. זאת אפשרות טובה לסיקסרס, אבל הם לא הביאו את הארדן בשביל התפקיד הזה, שהוא בעצם מעין בן סימונס משודרג.

לכן המשחק הקרוב, שישודר הלילה ב-5SPORT, מרתק גם מבחינת הארדן עצמו. ההבדל בין 0:3 ל-1:2 קריטי, במיוחד בהתחשב באופי של טורונטו, ביכולת האימון הנהדרת של המאמן היריב ניק נרס או בטראומה של הסיקסרס מהמגרש, בו הודחו באותה סדרה מדהימה ב-2019 אחרי שהכדור של קוואי לנארד קפץ על הטבעת.

יהיו לפילדלפיה סיטואציות מלחיצות יותר בפלייאוף הזה ממשחק אחרי יתרון 0:2. יהיו להם משחקים שהפסד עלול להוביל בהם להדחה, או כאלה שבהם ניצחון יסיים את הסדרה. במשחקים האלה הם יצטרכו יותר קליעה מג'יימס הארדן, והמשחק היום, שעשוי להיות קריטי במיוחד, ייתן לנו הוכחה מוקדמת ליכולת שלו לספק משחקים כאלה. אל תפספסו.