מעצר, השמנה וקריסה: סיפורו העצוב של קיילב סווניגן

נחשב לפרוספקט בליגה הטובה בעולם, היה בנבחרות הצעירות של ארה"ב ואף שיחק 13 דקות בממוצע במדי פורטלנד, אבל אז החלה הנפילה. סיפורו הבלתי ייאמן של הפרוורד שהסתיים היום במותו, בגיל 25 בלבד

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  21.06.22 - 17:41

נהוג לחשוב שהחיים מחייכים לספורטאים, על אחת כמה וכמה שהם משחקים בליגה הטובה בעולם ומרוויחים לא מעט כסף, זוכים לתהילה ופרסום אדיר. אבל יש גם מקרים חריגים, כמו סיפור הידרדרותו של קיילב סווינגן. עד לפני כמה שנים היה לו חוזה ב-NBA, אך רצף אירועים שהוביל לעודף משקל רציני והרשעה בהחזקת סמים, הוביל היום (שלישי) למותו בטרם עת.

סווינגן בן ה-25, שיחק בעברו בפורטלנד, כאשר בדצמבר 2020 נעצר על ידי משטרת קולומביה על החזקה של קילו וחצי של מריחואנה ברכבו, כמו גם סכומי כסף גדולים במזומן וחומרי עישון. הוא שוחרר רק בערבות. עונשו של סווינגן היטיב עימו, כשלשמחתו הוא ניצל מאימת הכלא אבל נידון ל-180 יום במאסר על תנאי.

הפאוור פורוורד נבחר על ידי פורטלנד במקום ה-27 בדראפט של 2017, כאשר שיחק אצלה במשך שתי עונות והופיע ב-45 משחקים בליגה הטובה בעולם. סווניגן שיחק גם תקופה קצרה בסקרמנטו (10 הופעות) לפני שפורטלנד שוב החזירה אותו בינואר 2020. במהלך התקופה הוא רשם ממוצעים של 3 נקודות למשחק ב-13.3 דקות.

מאוחר יותר, הוא העלה במשקל והגיע עד ל-180 ק"ג לפי התקשורת בארה"ב, בעוד בתקופת הכדורסל שקל רק 118 ק"ג. מסתבר כי בעיות השמנה הופיעו אצלו בגיל צעיר.

דמיאן ליליארד, כוכב פורטלנד ששיחק עם סווינגן, הגיב ברשת החברתית לאוהדים מוטרדים: "אל תשאלו איך הוא הגיע למצב הזה. ברור שיש לו בעיות בחיים. אתם לא יודעים מה עובר עליו שגרם לשינוי הדרסטי הזה. אם אתם מתכוונים לתמוך אז תעשו את זה, אבל אל תשאלו שטויות. זה לא פשוט להיות בחור גדול וליפול לדרך חשוכה".

נחשב לסנסציית מכללות (GETTY)
נחשב לסנסציית מכללות (GETTY)

הסיפור האישי של סווניגן לא פשוט. הוא גדל עם אמא ו-5 אחים ואחיות. האבא עזב את הבית אחרי שהסתבך עם החוק, התמכר לסמים, חלה במספר מחלות בגלל המשקל שלו (230 ק"ג) ולבסוף מת ב-2014 בגיל 50. אגב, זאת הסיבה שעל הגופיה המספר של סווניגן היה 50. בחזרה לסיפור – האמא התקשתה כלכלית לתחזק משפחה של 6 ילדים, אז היא עברה עם המשפחה פעמים רבות מאינדיאנפוליס ליוטה ובחזרה, כשמקום המגורים שלהם היה בבית מחסה להומלסים.

סווניגן למד ב-13 בתי ספר ונדד בין חמישה בתי מחסה עד גיל 13. את השקט בילדות של סווניגן, הוא מצא דווקא על מגרש הכדורסל. בגיל 13, סווניגן שקל לא פחות מ-163 קילו, ואמו החליטה להעביר את המשפחה ליוסטון. האח הגדול קארל (בן 25 דאז) ידע שאם קיילב יעבור ליוסטון עם האמא, לא יהיה לו סיכוי להרזות, לחיות בסביבה בטוחה וכמובן להשתפר ככדורסלן.

קארל צלצל למאמן הכדורסל שלו לשעבר רוזוולט בארנס, וביקש ממנו לאמץ את אחיו הקטן 'ביגי' כדי שיציל את חייו. כך קרה, רוזוולט אימץ את סווניגן, ולראשונה בחייו הייתה לו מסגרת. בארנס, שבעצמו היה שחקן כדורסל בעבר ואף הגיע עם פרדו לפיינל פור ב-1980, לקח את סווניגן כפרוייקט במטרה להכין אותו לקולג' בסקטבול באוניברסיטת פרדו.

כש'ביגי' סיים בית ספר, הוא היה 2.03, שקל 120 ק"ג בלבד ונחשב לכדורסלן אדיר. הוא הביא לתיכון שלו אליפות ראשונה בהיסטוריה וזכה בתואר מר כדורסל באינדיאנה. במהלך חייו הספיק להקים קרן לטיפול בחסרי בית ולא שיער לעצמו שיסתבך עם החוק ויהיה מחוץ למעגל הכדורסל בגיל 23 בלבד.

היום, שנתיים אחרי שיצא ממעגל הכדורסל, נודע על מותו בטרם עת של קיילב סווניגן מנסיבות טבעיות, והוא בן 25 בלבד.

קיילב סווניגן. סיפור חיים קשה שהסתיים בטרגדיה (GETTY)
קיילב סווניגן. סיפור חיים קשה שהסתיים בטרגדיה (GETTY)