חופרים בצ'ט: הדבר הגדול הבא ב-NBA

צ'ט הולמגרן, הרוקי מהת'אנדר, מדהים את ליגת הקיץ ומראה הרבה פוטנציאל. הוא רחוק מיכולת פיזית להתמודד ב-NBA. על המודל מקליבלנד, ההשוואות וחוכמת המשחק שתהפוך אותו לכוכב

רועי ויינברג
רועי ויינברג  07.07.22 - 16:52

תגיות: NBA

הרבה מאוד שחקנים מגיעים ל-NBA כל שנה. חלק מעוררים ציפיות, חלק עוזבים בלי להותיר חותם, אך מעטים השחקנים שהגיעו והשאירו התלהבות גדולה כמו צ'ט הולמגרן.

הסנטר של גונזגה, 2.13 מ', הוא אחד השחקנים המעניינים ביותר שהגיעו לליגה. מצד אחד חוסם אדיר שמנצל את הגובה כדי לקחת ריבאונד ומצליח לנצל את יתרון הפיזיות שלו, מצד שני שחקן שיכול להוביל כדור כמו גארד וקלע ב-41.2% מהשלוש. היכולת הזאת נראית מדהים על הנייר, אבל בפועל ה-NBA יכולה להיות קצת יותר קשה מהבחינה הפיזית.

הולמגרן שוקל 88 ק"ג. ג'ואל אמביד, הסנטר של פילדלפיה, שוקל 127 ק"ג. ההפרש העצום הזה במשקל יכול לשחק לרעתו של צ'ט והוביל להרבה סימני שאלה בקשר לתפקידו בליגה או ליציבות ברמה יחסית, וראינו מדד לזה בשני המשחקים האחרונים שלו בליגת הקיץ של יוטה.

ליגת הקיץ של יוטה היא אחד המפעלים הקטנים שקשורים ל-NBA. חלק גדול מהשחקנים שלה אינם שחקנים שיהיו בליגה, והיא משנית יותר מליגת הקיץ של לאס וגאס. קשה ואסור לקחת מסקנות חותכות מליגת הקיץ, אך אפשר לשים לב לכמה דפוסים מעניינים. במקרה של הולמגרן אחד הבולטים בהם היה היציבות או חוסר היציבות שלו. כשזה עובד זה מדהים, כמו בהצגה הזאת מול יוטה. צפו >>

במשחק הראשון של הולמגרן, מול יוטה, הוא קלע 23 נקודות (4 מ-6 מהשלוש) עם 7 ריבאונדים, 4 אסיסטים ו-6 חסימות. במשחק השני הוא נעצר על 3 מ-11 מהשדה לצד 12 ריבאונדים, 3 אסיסטים ושתי חסימות.

הנתון המדאיג ביותר היה כל מה שקשור לאתגר הפיזי: הולמגרן קלע 3 מ-8 ל-2 נקודות (ו-5 מ-12 לשלוש). כגבוה הוא כנראה יצטרך לשחק יותר בתוך הצבע, ואם הוא מתקשה להיות אגרסיבי מול שחקנים בליגת הקיץ אז קשה לראות אותו מצליח לעשות את זה מול היאניסים והגוברים של הליגה.

הולמגרן הראה ניצוצות כמו יכולת המסירה שיכולה להיות שימושית והקליעה מהשלוש, דברים שבלטו גם במכללות והוא מסוכן במיוחד במשחק המעבר. ההתקפה שלו תתבסס על היכולת להשיג נקודות בצבע ומול שומרים אחרים, וזה עשוי להיות כמעט בלתי אפשרי אם הוא יפתח כסנטר עבור הת'אנדר.

הולמגרן אתלט אדיר שמצליח להטביע בקלות, אך יתקשה להגיע למצבים האלה מול שחקנים ששוקלים 40 ק"ג יותר ממנו. קבוצות חכמות יוכלו לשמור עליו עם גארדים מחוץ לצבע ועם גבוהים שמחכים בפנים ומונעים ממנו לזרוק, ובכך להמר על הקליעה של הגבוה הצעיר. הוא יהיה חייב להעלות מסה בשביל להשיג נקודות בליגה של הגדולים. 

בדומה לשחקן מבטיח ורזה אחר של אוקלהומה, אלכסיי פוקושובסקי, סביר שנראה חוסר יציבות גדולה מצידו של הולמגרן. פוקו נכנס לשנתו השלישית בליגה, ונע בין משחקים בהם הוא מזכיר את לברון ג'יימס (17 נקודות, 12 אסיסטים ו-10 ריבאונדים מול פיניקס) לכאלה בהם הוא לא נראה שייך לענף (3 מ-20 מהשדה ו-5 איבודים מול אורלנדו).

הולמגרן וג'וש גידי. יש עתיד (Zach Beeker/NBAE, Getty)
הולמגרן וג'וש גידי. יש עתיד (Zach Beeker/NBAE, Getty)

התחילו המון בדיחות על שיתוף הפעולה של שניהם, ה-"Thin Towers", אבל יכול להיות שהמודל הנכון עבור הולמגרן הוא קצת אחר. אחת ההפתעות הנעימות של 2021/22 הייתה קליבלנד קאבלירס, בה אוון מובלי רשם עונת רוקי נהדרת. מובלי, 2.13 מ' על 98 ק"ג, העלה לא מעט סימני שאלה בקשר להתאמתו מול הגבוהים של הליגה.

מובלי שיחק לצד ג'ארט אלן (2.08 מ', 110 ק"ג) בהגנה שהוציאה את המיטב משניהם. אלן התמודד עם כל הנפילים האחרים בצבע, מובלי המובילי היה חופשי לנצל את היתרונות ההגנתיים שלו וסיים את העונה עם 0.8 חטיפות ו-1.7 חסימות. ראינו מודלים דומים בבוסטון עם רוברט וויליאמס או במילווקי עם יאניס אנטטוקומפו לצידו של ברוק לופז. מובלי ואלן, ב-1080 דקות משותפות, עם דירוג הגנתי נהדר של 103.7 ל-100 מהלכים.

קצת כמו מובלי, הולמגרן לא נוטה להמר בהגנה. הוא מספיק חכם ואתלטי בשביל להגיע לכדורים ולחסום בקלות, גם שחקנים גדולים ממנו. חסימות אינן בהכרח ערובה לשחקן הגנה טוב, אך במקרה של הולמגרן הם מעידים על יעילות בהתחשב בסגנון המשחק.

המודל הזה, של שחקן פיזי שמחכה בצבע ושחקן בתפקיד חופשי יותר, הפך לנפוץ בהדרגה ב-NBA. במצב כזה הולמגרן לא יצטרך להתמודד עם שחקנים פיזיים כמו קן לופטון מליגת הקיץ (127 ק"ג), אלא הסנטר עצמו. זאת אולי החתיכה החסרה של אוקלהומה סיטי, והדבר הכי קרוב בסגל הקיים הוא דרק פייבורס - 2.06 מ' על 120 ק"ג.

פוטנציאל גדול. הולמגרן ( Zach Beeker/NBAE, Getty)
פוטנציאל גדול. הולמגרן ( Zach Beeker/NBAE, Getty)

בכל אופן, מדובר במודל שיכול להיות רלוונטי יותר לטווח הארוך. אוקלהומה סיטי לא תנסה להגיע לפלייאוף השנה וזה יעניק להולמגרן הזדמנות להתפתח בקצב שלו, גם אם הוא יעשה הרבה טעויות. הפוטנציאל שהוא הראה מעיד על כך שהולמגרן יהיה שחקן נהדר בעוד כמה שנים מהעונה הנוכחית.

השנה, כנראה, זה יהיה תלוי בדרך שבה אוקלהומה תצליח להקיף אותו. הת'אנדר השיגו סוג של חד קרן כמו הולמגרן, ודרישות פיזיות מוגזמות יכולות להוביל לזה שהוא יפצע בדומה לקריסטפס פורזינגיס או אנתוני דיווייס.

לגדל חדי קרן זאת אומנות. הניקס לא הצליחו בה ויכול להיות שגם הת'אנדר לא, למרות ההצלחה הגדולה שהייתה להם בעבר בתחום. אם הם יתנו להולמגרן את המסגרת הזאת לאורך זמן הם יכולים להרוויח שחקן היסטורי.

וזה אולי מה שגם אנחנו צריכים לזכור בתור אוהדים. הולמגרן יכול להיות שחקן שיהיה משמעותי מאוד בליגה ואחד משחקני ההגנה הטובים ב-NBA. סביר שהוא יעלה מסה, בדומה לקווין דוראנט או יאניס, ורק אז יהפוך לכוח משמעותי לליגה. עד אז, ולמרות מה שראינו בליגת הקיץ, צריך להיות סבלניים.