מארק קיובן לערוץ הספורט: "קיירי ארווינג אוהב ישראל"

האיש החזק בדאלאס בראיון בלעדי. השיחה שעשה לכוכב הפרו-פלסטיני ("אמרתי לו שטרור זה טרור, אין לו אף כוונה רעה"), הפועל ירושלים ומשפחת אדלסון ("נשמח להגיע למשחק ידידות בארץ"), לוקה דונצ`יץ` ("לא האמנו שהוא לא נבחר ראשון בדראפט") וגמר ה-NBA

יואב מודעי, שליח ערוץ הספורט לארה"ב
יואב מודעי, שליח ערוץ הספורט לארה"ב  09.06.24 - 21:24

קיירי ארווינג הוא פרו-פלסטיני ידוע שעורר לא מעט פרובוקציות מאז ה-7 באוקטובר וגם לפני כן. מאז פרוץ המלחמה הכוכב המוסלמי של הפיינליסטית דאלאס מאבריקס חבש כאפייה במסיבת עיתונאים, דאג שיוסרו שלטי "אני יהודי גאה" מהיציע במשחק ביוטה, ענד שרשרת בצורה של ארץ ישראל עם צבעים של דגל פלסטין עליה (תצורה שקטה של המשפט "מהים עד הנהר") והביע את תמיכתו בפלסטינים ברשתות.

מצד אחד כדורסלן מחונן שעזר ללוקה דונצ`יץ` לסחוף את המאבס לגמר NBA ראשון מאז 2011, מצד שני פרו-פלסטיני שמשחק במועדון בבעלות יהודית. מי שצריכים להתמודד עם הדיסוננס הזה הם מרים אדלסון ומארק קיובן, הבעלים והבעלים השותף של דאלאס.

לפני כחצי שנה קיובן מכר לפילנתרופית היהודייה הישראלית-אמריקאית (ואמו של בעלי הפועל ירושלים מתן אדלסון) את רוב מניותיו במועדון בשווי של כ-3.5 מיליארד דולר והוא נשאר בשליטה על ענייני הכדורסל. עם פתיחת הגמר בבוסטון האיש החזק במאבריקס ערך ראיון בלעדי עם ערוץ הספורט, בו חשף את השיחה שעשה לקיירי, התייחס לשיתוף פעולה אפשרי עם הפועל ירושלים וחזר לדראפט 2018 - בו אמר תודה לאלוהי הכדורסל והנחית את דונצ`יץ`.

"קיירי אוהב ישראל", אמר קיובן. "מעולם לא פגשתי בן אדם עם כל כך הרבה אהבה בתוכו כמוהו, אין בו שום דבר רע ואין לו אף כוונה רעה. הוא רוצה לתמוך בכולם - בישראלים ובכל קבוצה אחרת של אנשים. הוא שוחר שלום".

איש העסקים היהודי הוסיף: "דיברתי עם קיירי על הסיטואציה, על חמאס ואמרתי לו שטרור זה טרור". כשתוארה לו סיטואציה בה ארווינג זוכה באליפות עם דאלאס ומניף בחגיגות דגל ישראל עם דגל פלסטין, הוא התלהב וחייך: "אשמח לראות את זה קורה".

קיירי.
קיירי.

בהמשך קיובן דיבר על משפחת אדלסון: "מרים פגשה את לוקה וכל השחקנים, היא נפלאה, היא מחבקת את כולם. המפגש הראשוני היה מדהים. ממש נשמח להביא את המאבס למשחק ידידות מול הפועל ירושלים בישראל. יהיה קשה להוציא את זה לפועל הקיץ בגלל המצב, אבל בעתיד זה יכול להיות נהדר".

גם ביוני 2018 אבל בעיקר היום העובדה שדונצ`יץ` לא נבחר ראשון בדראפט נראית מגוחכת. פיניקס בחרה ראשונה את דיאנדרה אייטון, הקינגס הלכו על מרווין באגלי ואטלנטה השלישית הסכימה לוותר בטרייד על ילד הפלא של ריאל מדריד כדי לקבל את טריי יאנג ובחירת סיבוב ראשון עתידית (קאם רדיש). "אני לא מרגיש גאון שבחרתי את לוקה, אני מרגיש בר מזל", שיתף קיובן, "בכל פעם בחיים אעדיף את אופציית המזל. כמוכם בישראל, גם אני לא האמנתי שלוקה לא נבחר ראשון".

"אני נרגש מאוד מהגמר", סיכם. "אף אחד לא ציפה שנגיע לכאן, גם אנחנו לא ציפינו, ופשוט הכל התחבר. לוקה ביסס את מעמדו כשחקן הטוב בעולם". בין ראשון לשני ב-03:00 שעון ישראל דאלאס תנסה להשוות את הסדרה המכריעה על הטבעת ל-1:1.