מותג מנצח: איך נוצר הלוגו של ה-NBA?

הסמל המפורסם נשמר בסוד לא מעט שנים. הסיפור על הצללית של ג`רי ווסט

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  12.06.24 - 17:10

תגיות: NBAג'רי ווסט

אחד הלוגואים החזקים ביותר בספורט הוא ללא ספק הלוגו של ה-NBA. אותה צללית של ג`רי ווסט, שנוצרה בסוף שנות השישים, הפכה למעין סמל של הליגה הטובה בעולם. בעקבות מותו של שחקנה ומנהל האגדי של הלייקרס, אנחנו מביאים פה את הסיפור כיצד נוצר הלוגו. 

ב-1969 עיצב אלן סיגל את הלוגו המפורסם שמוטבע על כדור המשחק וחולצות השחקנים של ה-NBA עד היום, זאת לאחר בקשה של הקומישנר של הליגה וולטר קנדי. המעצב שנחשב לגורו בעולם השיווק והפרסום, היה גם זה שעיצב את הלוגו של ה-MLB, ליגת הבייסבול האמריקאית ולאחר 40 או 50 דגמים, נבחר הדגם המנצח.

בפועל מדובר בצללית של שחקן כדורסל על רקע צבעי אדום וכחול המייצגים את הדגל האמריקאי. התמונה של ג'רי ווסט נלקחה מארכיון של תמונות ספורט שונות והיוותה את מקור ההשראה למעצב.

על פי הדיווחים, סיגל לא רצה לייצר לוגו של דמות אייקונית במיוחד, למשל ביל ראסל שזכה ב-11 אליפויות עם בוסטון. הוא סיפר לימים שנתקל בתמונה עוצמתית של ג`רי ווסט והוקסם ממנה. ווסט כאמור היה שחקן מוביל, אבל לא הכוכב הכי גדול של הליגה בשנות השישים והשבעים, אלא בגלל שהתמונה שלו העניקה השראה לסיגל. 

במשך שנים לא שוייך הלוגו לאף שחקן והדבר נשמר בסוד, כאשר אפילו הקומישנר הקודם דייויד שטרן, לא ידע בתחילת דרכו שמדובר בהשראה מתמונה של ג`רי ווסט. "זה ממש אלגנטי, עוצמתי ומייצג את הכדורסל", אמר לימים סיגל, "קשה לייצר משהו כזה. רציתי לייצר משהו שהוא פשוט, עוצמתי ודינמי ויש בלוגו הזה את כל המרכיבים הללו". 


האיש והלוגו, ווסט (getty)
האיש והלוגו, ווסט (getty)

ב-2017 התראיין ג'רי ווסט והודה שהוא נבוך מאוד מכך שהפך לסמל של הליגה. "הלוואי שאף אחד לא היה יודע לעולם שאני הוא הלוגו של הליגה. ברור שזה מחמיא לי שזה אני, אבל אם הייתי מראשי הליגה הייתי נבוך מזה עד מאוד. הייתי רוצה שישנו את הלוגו, למישהו כמו מייקל ג'ורדן". 

אחרי מותו הטראגי של קובי בראיינט בינואר 2020, עלתה מחדש הסוגיה לשנות את הסמל שמלווה את ה-NBA כבר למעלה מ-50 שנה. בראיינט הוא אחד השחקנים הגדולים שידע המשחק, כאשר גם אלמנתו ונסה בראיינט ושחקנים בעלי מעמד בליגה דחפו לשינוי, אך עד לרגע זה לא נעשה עם זה דבר.