תחקיר: הנתונים של מייקל ג׳ורדן נופחו בכוונה?

הסיפור שמסעיר את ארה"ב, ולא היה כדוגמתו במשך שנים ב-NBA: עיתונאי "יאהו" הציג הוכחות לפיהן מספריו האישיים של ג`ורדן הוטו לטובתו במשחקי הבית וזאת בזכות סופר מטעם הבולס. הודות לכף הוא זכה בשיא ההיסטורי היחיד שחסר ללברון, ומטיל צל על הקריירה שלו. קריאה חובה

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  21.06.24 - 11:55
התחקיר שמסעיר את ארה"ב. ג`ורדן (GETTY)
התחקיר שמסעיר את ארה"ב. ג`ורדן (GETTY)

תגיות: NBAמייקל ג'ורדן

מאז הריקוד האחרון נדמה שהמורשת של מייקל ג`ורדן רק התחזקה. המיתוס סביב ה-GOAT התעצם כשבמוקד מלבד האליפויות, גם תואר אישי אחד שיש למייקל ג`ורדן, וללברון ג`יימס אין: תואר שחקן ההגנה של העונה ב-1987/1988. לאורך שנים, העובדה שג`יימס לא זכה בתואר הטילה צל על המורשת שלו כשהתואר אף סומן כהבדל בין השניים במירוץ לתואר גדול מכולם.

לברון פעמיים זכה במקום השני בתואר שחקן ההגנה של העונה ואף סיפר במהלך הקריירה שזה התואר היחיד שחסר לו, אך האם לג`ורדן בכלל הגיע לזכות בתואר הזה? בכלל לא בטוח. תחקיר מעמיק של "יאהו" מסעיר כעת את ארה"ב ומטיל ספק לגבי השיא, כולל תהייה גדולה: האם המספרים של ג`ורדן נופחו בכוונה כדי שיזכה בתואר? הצצה לסיפור בלתי רגיל, שאמריקה כולה נושאת אליו עיניים.

מההתחלה: הזכייה היוקרתית של מייקל ג`ורדן
חזרה ל-1987/1988 - מייקל ג`ורדן, אז בשיקגו בולס הופך לשחקן היחיד אי פעם שזוכה בתואר הקלע המוביל של העונה, וגם שחקן ההגנה של העונה בשנה אחת. עד ליום הזה, השיא עדיין לא שוחזר. עד לאותה זכייה, התדמית של ג`ורדן הייתה של כזה שרודף אחרי המספרים שלו והאליפויות שלו, כשהבולס בשנה הקודמת עפה בסיבוב הראשון בפלייאוף על ידי בוסטון, למרות שג`ורדן היה הקלע המוביל של הליגה. "אמרו עליו שהוא סוקר, אבל לא שחקן מנצח", הסבירו בכתבה ב`יאהו`.

ג`ורדן עצמו הודה אחרי הזכייה בתואר שחקן ההגנה שהזכייה באותו תואר הייתה חשובה לו: "מדובר באחת מהמטרות שהצבתי לעצמי. רציתי להראות לאנשים שאני לא רק סקורר, אלא שחקן שלם", ואכן - זכייה בתואר שחקן ההגנה, בבחירות העיתונאים - מוכיחה את זה. מאז אותה זכייה הפכה לסימן ההיכר של ג`ורדן והיתרון שלו על פני אגדות כמו לברון ג`יימס, כארים עבדול ג`אבר ומג`יק ג`ונסון, שמעולם לא זכו בתואר ההגנתי.

"שנה קודם לכן, ב-1986/1987 מייקל התעצבן שהמאמנים השאירו אותו מחוץ לבחירות אחד משחקני העונה בהגנה", הסבירו, "הוא טען שלא יכול להיות שדבר כזה קורה, למרות שהוא רשם היסטוריה עם 200 חטיפות ו-100 חסימות בעונה אחת. זה הרתיח את ג`ורדן שמייקל קופר מהלייקרס בתואר כשג`ורדן קיבל קול אחד, בעוד קופר קיבל 25 מתוך 78 הקולות".

"ג`ורדן דאג שהזעם שלו יהיה גם פומבי וכולם יכירו בזה", נכתב ב`יאהו, "בכתבה של 18 עמודים בספורטס אילוסטרייטד, ג`ורדן  הביע תסכול מכך שלא מכירים בגדולה שלו, ואף הביע תרעומת מכך שלא התייחסו לנתונים ההגנתיים שלו כמו חסימות וחטיפות".

"מייקל קופר הוא שומר טוב", ג`ורדן אמר, "אבל תסתכלו על הסטטיסטיקה שלו. הליגה נתנה לו פרס בגלל התדמית שלו, וזה מרתיח אותי".

שיא היסטורי עם מספרים שלא היו מעולם
הקרב עם קופר הפך לסמל של עונת 1987/1988 בה זכה ג`ורדן בתואר. MJ היה נחוש לזכות בתואר ואמר שיעשה הכל בשבילו במשחק הפתיחה של העונה הוא רשם 6 חטיפות ו-4 חסימות מול פילדלפיה, כשבהמשך החודש הוא רשם משחק נוסף עם 6 חטיפות. בינואר של אותה עונה הוא רשם שיא קריירה של 10 חטיפות מול ניו ג`רסי נטס, וזאת למרות שהוא בכלל לא שיחק ברבע האחרון של אותו משחק.

אחרי השיא שקבע מול הנטס, ג`ורדן הודה שהוא רודף אחרי השיאים ההגנתיים: "רציתי לשבור את שיא החטיפות. הלכתי על זה ונאבקתי על זה. אני רוצה להשיג הכל ולשבור את כל השיאים".

עד סוף העונה, ג`ורדן הוביל את הליגה בחטיפות עם 259 חטיפות לאורך כל העונה. MJ גם ספר 131 חסימות, והיה הגארד שעשה זאת הכי הרבה, כשהשיא הקודם לגארד עמד על 69 חסימות בלבד (!).

בסיום העונה, העיתונאים שבוחרים את תואר שחקן העונה נדהמו מהשורה הסטטיסטית של ג`ורדן - 3.2 חטיפות ו-1.6 חסימות למשחק", הסבירו ב`יאהו`, "מדובר בממוצע שעד היום הזה לעולם לא הושווה".
הנתונים נופחו? ג`ורדן (GETTY)
הנתונים נופחו? ג`ורדן (GETTY)
איש סטטיסטיקה מטעם הבולס היטה את הנתונים?
הכתב טום הברסטרו טוען כי בעונת 1987/88, עונתו הרביעית של ג`ורדן ב-NBA, אחראי הסטטיסטיקות של שיקאגו מטעם הקבוצה המקומית, היטה את הנתונים ההגנתיים של הכוכב לטובתו. אין תיעוד עדכני של כל המשחקים אז, וקשה לאמת נתונים, אבל אחד שכבר התוודה שדברים כאלה נעשו באותם זמנים היה איש הסטטיסטיקה של ואנקובר גריזליס בשנות ה-90, אלכס ראקר, וזה פתח תיבת פנדורה.

על פי הבדיקה של האברסטרו, בעונת 1987/88, ג`ורדן רשם 165 חטיפות ב-41 משחקי הבית של הבולס באותה העונה. זאת מול 94 חטיפות ב-41 משחקי החוץ. בנוסף, הממוצע שלו לחטיפות וחסימות באותה העונה עמד על 5.5 ל-36 דקות בבית ו-3.02 ל-36 דקות בחוץ. מדובר בהפרש הגדול ביותר בין חסימות וחטיפות בבית ובחוץ בקרב שחקנים שזכו בשחקן ההגנה של השנה. באותה העונה ג`ורדן רשם עשרה משחקים בהם סיפק 4 חסימות ומעלה, 9 מהם התרחשו בבית של הבולס.

האברסטרו לא עצר שם. הוא יצר קשר עם איש סטטיסטיקה לטבי בשם רייניס לאצ`יס, שהצליח להשיג וידיאו של משחקים שלמים באותה עונה. הבדיקה העלתה כי במשחקים שנבדקו נרשמו לג`ורדן 28 חטיפות, אך לפי הווידאו היו לו רק 12. תוספת של 16 חטיפות. לא ברור מאיפה נוספו המספרים, אך ההערכה כי גם אם רק הסיט את הכדור לחוץ או לשחקן אחר בקבוצה היריבה, איש הסטטיסטיקה של הבולס הוסיף לו חטיפה. גם בקטגוריית החסימות נעשה דבר דומה. לדוגמה, אם נעשתה עבירה בזמן החסימה, היא נספרה בכל זאת, כשבאותה כתבה ניתנות דוגמאות ממשחקים מאוד ספציפיים שממחישות את הטענות.

ב-NBA לא מתכננים לבחון את הנתונים של ג`ורדן כדי לבדוק אם הם אמיתיים ואיש הסטטיסטיקה הוותיק של שיקאגו, בוב רוזנברג, שעבד במועדון מ-1965 עד 2023 סירב להגיב לכתבה. תואר של שחקן ההגנה של העונה בו זכה ג`ורדן באותה העונה ישאר אצלו. אבל הכתבה שבכותרתה תוהים האם לברון ג`יימס "רודף אחרי רוח רפאים" שוב מעלה את הדיון לגבי הגדול מכולם.

בדיונים סביב הנושא הזה בארה"ב תמיד עולה זכייתו של ג`ורדן בתואר שחקן ההגנה של העונה. אפילו לברון עצמו, שסיים פעמיים כסגן בתואר הזה, התייחס לכך. "האם יש תואר שלא זכיתי שעדיין צורב? כן, שחקן ההגנה של העונה. זה התואר היחיד שאין לי בבית. זה די צורב. זה לא הגיוני. בשנה שסיימתי שני, הבחור שזכה אפילו לא סיים בחמישייה ההגנתית הראשונה", כאב לברון בפרק של "The Shop".

הכתבה ביאהו מסתיימת בציטוט של ג`ורדן עצמו אחרי הזכייה בתואר שחקן ההגנה של העונה. ציטוט שאומר הכל: "אני שמח. בכל העונה רציתי להסב את תשומת הלב של אנשים לכך שאני רוצה לקבל הכרה גם על החלק ההגנתי. להוביל את הליגה בחטיפות בהחלט עזר".