"ממשיכים בכל הכוח": ים מדר הולך עד הסוף בדראפט

האם נראה שני נציגים ישראליים ב-NBA? מאחורי הקלעים של הלילה הדרמטי: השיקולים, הסיכונים, הקבוצות שהתעניינו והמו"מ מול הפועל. בסביבתו יודעים: "הבחירה היתה ברורה"

עמרי מנהיים ואלון אמסלם  09.11.20 - 08:22
תחילת כתבה

זו הייתה החלטה דרמטית, שנמשכה כמעט עד לרגע האחרון, אך בסופה ים מדר הודיע: מסע הדראפט, שהחל לפני יותר מחצי שנה, יימשך עוד העונה. כעת, לא מעט שאלות עולות לאוויר: מה עומד מאחורי ההחלטה? מה צופן העתיד למדר? והאם יכול להיות שנראה שני נציגים ישראליים ב-NBA בקרוב?

לילה לא פשוט עבר על רכז הפועל ת"א. מצד אחד, הערפל בנוגע לעתידו סוף סוף התפזר - אך מצד השני, ההפסד הכואב לגלבוע/גליל במחזור הפתיחה (88:68), ובכלל, היכולת של האדומים עד כה, מהלו את השמחה בעצב. ועדיין, ההצגה הייתה חייבת להימשך וקצת לפני חצות פורסמה ההודעה לה כולם חיכו. "אנחנו ממשיכים בדראפט בכל הכח", נכתב בה.

מדר ונציגיו, יש לציין, נמצאים כל העת בקשר עם נציגי הקבוצות. גם ברגעים אלה, וגם אמש לפני שקיבלו את ההחלטה הגורלית. אבל אין להם הבטחה כזו או אחרת שהובילה לבחירה להישאר בדראפט. מתקיימים מגעים עם מספר דו ספרתי של קבוצות, כאשר שמונה מהן מתעניינות יותר מהאחרות ואת שמן פירסמנו לראשונה כאן. מדובר בשיקגו (44), ברוקלין (55), מילווקי (48), טורונטו (59), בוסטון (47), שארלוט (56), סן אנטוניו (41) ואוקלהומה (53).

"זה היה ערב מאוד דרמטי עבור ים, אבל הבחירה הייתה ברורה", אמרו בסביבתו של מדר בבוקר שאחרי הסערה. "התגובות שהוא מקבל הן מצויינות, אבל הקלפים נשמרים קרוב לחזה, אין לו צ'ק בכיס או איזו מילה מקבוצה. אתה חייב לצאת למסע הזה עם הרבה אמונה, וים מאמין ביכולת שלו, זאת הסיבה שבחר במה שבחר".

אחת המתעניינות. בוסטון (getty)
אחת המתעניינות. בוסטון (getty)

מרגע זה ואילך, הדברים לא כל כך בידיים של מדר. אם ייבחר בסיבוב הראשון, מה שלא צפוי לקרות על פי התחזיות בארה"ב, הוא יקבל חוזה מובטח. הקבוצה שתבחר בו תצטרך לפתוח במו"מ עם הפועל ת"א, שכן מדר מחזיק בחוזה עד סוף עונת 21/22, ולשלם פיצוי שיכול להגיע עד 750 אלף דולרים לפי חוקי הליגה. כסף קטן לאמריקאים אמנם, אך כסף גדול לאדומים, גם אם בסופו של יום הסכום יהיה מעט נמוך יותר. אבל כל הסימנים מצביעים על כך שאם אכן ייבחר - הוא ייבחר בסיבוב השני.

בחירת סיבוב שני, אם וכאשר, זו כבר אופרה אחרת. מדר אמנם לא יקבל חוזה מובטח, אך זכויותיו יהיו שייכות לקבוצה כזו או אחרת שתצטרך להחליט האם מדובר בהשקעה עתידית או בצירוף מיידי. אם אותה קבוצה תרצה לצרף את מדר מיד, היא תיאלץ להתיישב על שולחן הדיונים עם הפועל ת"א. אם מדובר בהשקעה עתידית, הצדדים יצטרכו להחליט אם הפיתוח יעשה באירופה - משמע, ככל הנראה, בהפועל ת"א - או בג'י-ליג לצורך העניין. קיימת אופציה נוספת, כמובן, והיא שמדר לא ייבחר וינסה את מזלו כשחקן חופשי בעתיד.

נכון, האופציות שונות ומגוונות והדרך שמפרידה בין הכדורסל הישראלי לבין שני נציגים בליגה הטובה בעולם עוד ארוכה - אבל ים מדר עשה אמש את הצעד הראשון, וכולנו תקווה שהוא לא יהיה האחרון. כך או אחרת, המשך יבוא.

כמה רחוק יגיע? נדע ממש בקרוב (צילום: אלן שיבר)
כמה רחוק יגיע? נדע ממש בקרוב (צילום: אלן שיבר)